Parapiyasasi.net
İran ve Rusya’dan 2 mutabakat, 8 mutabakat zaptı
Yazar: -17 Mayıs 2023
5

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, beraberindeki heyetle başşehir Tahran’ı ziyaret eden Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, İran Petrol Bakanı Cevad Ovci ile bir ortaya geldi.

Toplantıdan sonra basına açıklama yapan Ovci, Rus şirketleri ile güç alanında çok uygun münasebetlere sahip olduklarını belirterek, “Şu an Rus şirketleri İran’daki 7 petrol alanında yatırım yapıyor. Öbür 6 petrol alanının da geliştirilmesi için Rusya için anlaştık” dedi.

İran Petrol Bakanı, birkaç ay içinde İran ile Rusya ortasında 40 milyar dolarlık işbirliğini kapsayan mutabakat zaptı imzalanacağını duyurdu.

100 şirket toplantı yaptı

İran ve Rus yetkililer ortasında dünden bu yana devam eden görüşmelere ait bilgi veren İran Petrol Bakan Yardımcısı Ahmed Esedzade ise dün İranlı 100 şirket ile Rusya’dan 80’den fazla şirket ortasında toplantılar düzenlendiğini aktardı.

Esedzade; Ovci ve Novak’ın katıldığı toplantılar sonucu iki ülke ortasında çeşitli alanlarda işbirliğini öngören 2 muahede ve 8 mutabakat zaptı imzalandığını belirtti.

IRNA’nın haberine nazaran, mutabakatlar güç işbirliğinin yanı sıra gümrük ve ticaret alanlarını kapsıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar