Parapiyasasi.net
İş Bankası’ndan emtia ticareti platformu
Yazar: -25 Nisan 2023
9

İş Bankası tarafından endüstriyel eserlerin ticaretine aracılık etmek üzere hayata geçirilen emtia ticareti platformu Proemtia, öncelikli olarak demir çelik kesimi eserleri için kullanıma açıldı. İlerleyen süreçte eser kategorisini genişletecek olan dijital platform, Türkiye’nin farklı noktalarındaki alıcı ve satıcıları birebir platformda bir ortaya getirerek ticareti kolaylaştırıyor.

İş Bankası’ndan yapılan açıklamaya nazaran, banka platform ile klâsik iş yapış formlarının değerini koruduğu endüstriyel emtia ticaretinin gelişimine ve dijitalleşmesine katkı sunmayı ve bu gelişimde değerli bir referans noktası olmayı hedefliyor.

Beş ana kategori

Proemtia’da demir çelik kesiminde 5 ana kategori altında 80 eserin ticareti yapılıyor.
Proemtia alıcılar açısından yalnızca muhakkak kriterleri taşıyan onaylı satıcılar üzerinden birinci kalite eserlere süratli erişim, rekabetçi ve şeffaf fiyatlar, vadeli ödeme imkânı, lokasyona nazaran arama ve anında lojistik teklifi alma üzere imkânlar sunuyor. Satıcılara da eserlerini ve fiyatlarını süratli bir biçimde sisteme yükleme ve güncelleme, yeni ve süratli bir satış kanalı sayesinde yeni müşterilere ve bölgelere erişim, eser yelpazesini genişletme ve vadeli satış üzere avantajlar sağlıyor.

“Kritik sektör”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Burak Seyrek, Proemtia’nın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, birinci olarak ticaretine aracılık ettikleri demir çelik dalının Türkiye açısından stratejik ve kritik bir bölüm olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ülke olarak daima bir arada yakın vakitte sarsıntı felaketleri nedeniyle çok acı günler yaşadık. Sarsıntılarda ağır hasar gören yaklaşık 10 vilayetimizin yine inşa edilmesi gerekecek. Münasebetiyle demir çelik dalı, ülkemiz açısından sarsıntılardan sonra daha da kritik hale geldi. Bölgenin inşası sırasında kısa vakitte çok önemli bir demir çelik muhtaçlığı olacak. Üzerinde birkaç yıldır çalıştığımız platform ile muhtaçlığın süratli ve kolay bir formda karşılanmasına da katkıda bulunmuş olacağız. Bu türlü felaketlerle hiçbir vakit karşılaşmamayı temenni ediyoruz ancak sarsıntı üzere bir felaketle karşılaştığımızda gerçek dalın, ulusal endüstrimizin ne kadar güçlü olması gerektiğini bir kere daha anladık.”

“Teslim mühleti üç gün”

Proemtia Genel Müdürü Umut Feyzioğlu da öncelikle endüstriyel emtia ticaretine ait gereksinimlerin ne olduğunu saptadıklarını ve akabinde endüstriyel eser alışverişlerinde alıcı ve satıcı gereksinimlerini tıpkı anda karşılayacak, şeffaf, muteber ve iş birliğini destekleyen bir pazaryeri platformu olan Proemtia’yı hayata geçirdiklerini aktararak, “Platformu, yazılım ve teknoloji şirketimiz Softtech ile finansal teknoloji alanındaki iştirakimiz Moka’nın katkılarıyla hayata geçirdiğimiz bir start-up olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Feyzioğlu, değer verilen hususlardan birinin, satın alınan demir çelik eserlerinin satıcılar tarafından teslim edilme müddeti olduğunu belirterek, bu mühletin şu anda en fazla 3 iş günü olduğunu kelamlarına ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar