• YARIM ALTIN
  5.537,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • £ POUND
  33,4978
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7100
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  715770,268
  % -0,22
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

İş dünyası 23 Nisan’ı kutladı

İş dünyası 23 Nisan’ı kutladı

Türk iş dünyası yayımladıkları iletilerle Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 103’üncü kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, iş dünyasının çocukların eğitimi, sıhhati ve memnunluğunu temel alan gelişmiş, saygın, adil ve çevreci bir geleceğin inşası için var gücüyle çalışmaya devam edeceği vurgulandı,

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik ve müreffeh gelecek mefkuresinin yapı taşını oluşturan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluş yıldönümünü kutluyor, geleceğimizin inşasında çocukların memnunluğunu temel alarak bu kıymetli günü onlara armağan eden Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhuriyetimizin kurucu jenerasyonlarını hürmet ve minnetle anıyoruz. Çocuklara armağan edilmiş olan bugün demokratik, laik, toplumsal hukuk devleti anlayışında hayat bulan kıymetleri yaşatma ve yeni kuşaklara aktarma sorumluluğumuzu da hatırlatıyor.

“Çocuk yoksulluğu ile kararlılıkla mücadele”

Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında kalkınma öykümüzün; eğitimli, sağlıklı, paha yaratan, fırsat eşitliğiyle hayallerini gerçekleştirme imkânına erişen, keyifli ve özgür jenerasyonlar üzerine kurulacağına inanıyoruz.

Bu doğrultuda çocuk yoksulluğu, çocuk personelliği, çocuk yaşta evlilik üzere toplumsal yaralar ve bunlara sebep olan şartlarla kararlılıkla uğraş edilmesi; zelzelenin olumsuz tesirlerinin bertaraf edilmesinde çocukların yüksek faydasını temel alan siyaset ve adımların en kapsayıcı halde hayata geçirilmesi de kritik değer taşıyor. İş dünyası olarak çocukların eğitimi, sıhhati ve memnunluğunu temel alan gelişmiş, saygın, adil ve çevreci bir geleceğin inşası için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.”

TİSK: Var gücümüzle çalışmaya devam

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Heyeti Lideri Özgür Burak Akkol, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladığı iletide, 23 Nisan’ın milletin istiklal çabasıyla ulusun bağımsızlık ve egemenliğinin tüm dünyaya ilan edildiği tarih olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Uğruna büyük gayretler verilen ve tarihe altın harflerle kazınan bu manalı gün, Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilmiştir. Ülkemizin kalkınması ve her geçen gün daha da gelişmesi için geleceğimizin teminatı, ülkemizin aydınlık yüzü olan çocuklarımızı geleceğe bugünden hazırlamak son derece değerlidir. Türk milletinin istikbali, çocuklarımızı bir cevher üzere en düzgün formda işlememiz ve geliştirmemiz ile daha da parlak olacaktır. Bu kapsamda bizler, çalışma hayatının temsilcileri olarak çocuklarımıza her gün daha da ileriye giden bir ülke bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Akkol, şahsı ve TİSK topluluğu ismine Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitleri rahmetle andı, gazilere hürmet ve minnetlerini sundu.

İSTİB: Meclis demokratik idarenin en değerli kurumlarından biri

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz, meclisin demokratik idarenin en değerli kurumlarından biri hatta en değerlisi olduğunu tabir ederek, “Türkiye’nin varoluş çabasının Büyük Millet Meclisi tarafından yürütülmesinin, milletimizin demokratik olgunluğu açısından çok değerli bir gösterge olduğuna inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kopuz, ülkelerin refahı ve ulusların memnunluğu ile demokrasinin direkt kontaklı olduğuna inandığını belirterek, “Bugün dünya üzerindeki ülkelere baktığımızda demokratik kurumları yerleşmiş, hür piyasa uygulamalarını türel altyapıyla güçlendirmiş olanların başkalarından çok önde olduğunu görüyoruz.

Bizim hem Türk hem İslam tarihimiz de istişare ve meclislerin bulunduğu bir geleneğe sahiptir. Bu nedenle demokratik yapılanmamızın temelinin sağlam olduğuna inanıyorum. Tahminen Türk demokrasisi tarihi boyunca sıkıntı imtihanlara girdi fakat hepsinden muvaffakiyetle geçmesini bildi” açıklamasını yaptı.

Demokrasi gayretinde, 27 Mayıs 1960’tan 15 Temmuz 2016’ya kadar çok acılar çekildiğini, çok canlar verildiğini kaydeden Kopuz, “Allah’a şükür bugün darbecilerin yargılandığı, cezalandırıldığı bir ülke olmayı başardık. İnşallah önümüzdeki günlerde yaşayacağımız seçim de demokrasimizi güçlendirecek yeni bir kademe olacak.

Bu hislerle, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 103. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutluyor, başta Büyük Millet Meclisinin birinci Lideri Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, TBMM’nin ahirete irtihal etmiş tüm üyelerini rahmet ve minnetle anıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

PANKOBİRLİK: Çocukları verdiği kıymeti gösteriyor

PANKOBİRLİK Genel Lideri Ramazan Erkoyuncu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 23 Nisan’ı geleceğin teminatı olan çocuklara armağan ederek çocuklara verdiği kıymeti gösterdiğini belirtti.

Erkoyuncu, şunları kaydetti:

“23 Nisan, istiklalin ve istikbalin meclisinin birinci toplantısını yaptığı gündür. 23 Nisan 1920’de toplanan Birinci Meclis, millet ismine istiklal uğraşını sürdürme azminin de sembolü olmuştur. O Meclis, bize milletimizin omuz omuza verip birbirinden güç aldığında her zorluğu aşılabileceğini öğretmiştir. Şanlı meclisimizin açılışının 103’üncü, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ülkemizin her alanda daha da ileriye gitmesi birincil gayemizdir.

Türkiye’nin teminatı çocuklarımıza güçlü yarınlar bırakma mesuliyeti bugün bizim üzerimizdedir. Bu sorumluluğun verdiği inançla istiklal ve ulusal egemenlik uğraşımızın başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, ebediyete intikal etmiş tüm mebuslarımız ile şehitlerimizi bir sefer daha rahmet ve minnetle anıyorum. Türk Milletinin tarihinde yeni bir periyot başlatan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıl dönümünü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, çocuklarımızın coşkulu sevinç, memnunluk ve heyecanının ebediyen yaşanması ve yaşatılmasını diliyorum.”

TESK: Çağdaş seyahatte en kıymetli kilometre taşı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Nisan 1920’de kurulan TBMM’nin, Türk milletinin Cumhuriyet’e giden çağdaş uygarlık seyahatindeki en kıymetli kilometre taşı olduğunu söz etti.

TBMM’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Egemenlik, kayıtsız koşulsuz milletindir” unsuruyla Türk milletinin bağımsızlığını tüm dünyaya ilan etmek hedefiyle kurulduğunu, 23 Nisan tarihinin de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan edildiğini hatırlatan Palandöken, şunları kaydetti:

“Masumiyetin ve umudun simgesi olan çocuklarımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve hasebiyle geleceğimizin teminatıdır. Çocuklarımıza daha düzgün bir gelecek sunabilmek ve vatana, millete güzel evlatlar yetiştirmek hepimizin misyonudur. Bu his ve fikirlerle esnaf ve sanatkarlar topluluğu ismine, sevgili çocuklarımızın bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.”

TŞOF: En kıymetli adım

Türkiye Sürücüler ve Arabacılar Federasyonu (TŞOF) Lideri Fevzi Apaydın da yazılı açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti için atılan en değerli adımın TBMM’nin kurulması olduğunu tabir etti.

Apaydın, çocuklar ve gençlere parlak yarınlar hazırlayabilmenin değerine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilen ve ulusal egemenliğimizi simgeleyen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın gururunu yaşıyoruz. TBMM’nin kurulduğu bu değerli gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için atılan en kıymetli adımdır. Bu gün vesilesiyle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın haklarının korunmasının bizler için ne kadar değerli olduğunu bir defa daha hatırlamaktayız. En büyük dileğimiz, çocuklarımıza ve gençlerimize çok daha parlak yarınlar hazırlayabilmektir.”

YORUMLAR YAZ