Parapiyasasi.net
İş dünyası büyüme datalarını nasıl kıymetlendirdi?
Yazar: -28 Şubat 2023
8

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı bilgilere nazaran Türkiye 2022’de yüzde 5,6 büyüme kaydetti. 4. çeyrekte gayrisafi yurt içi hasıla bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 3,5 arttı. Son çeyrekte bir evvelki çeyreğe nazaran ise yüzde 0,9’luk büyüme kaydedildi. Büyüme verierinin açıklanmasının akabinde iş dünyasının değerli isimleri açıklamalarda bulundu.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı, yaptığı yazılı açıklamada,

“Türkiye iktisadı, 2022 yılının son çeyreğinde yüzde 3,5, yılın tamamında ise yüzde 5,6 oranında büyüyerek olumlu büyüme eğilimini üst üste 10’uncu çeyrekte de sürdürmüştür. Böylelikle verisi açıklanan G20 ülkeleri içerisinde Suudi Arabistan’ın akabinde 2’nci sırada yer alan Türkiye; birebir devirde yüzde 4 büyüyen İngiltere, yüzde 3 büyüyen Çin ve yüzde 2,1 büyüyen ABD üzere ekonomileri geride bırakmayı başarmıştır” sözlerini kullandı.

Asmalı, 2022 yılı genelinde iç talebin büyümeye 12,8 puanlık önemli katkısının yanı sıra yatırımlar ve net dış talebin de sırasıyla 0,7 ve 0,6 puanlık katkılarıyla olumluda kalmasının büyümenin genele yayıldığına işaret ettiğini kaydetti.

Asmalı, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında şimdi toparlanma evresindeki global ekonomik konjonktüre karşın sağlanan muvaffakiyetin Türkiye iktisadının direnç gücünü tekrar teyit ettiğini belirtti

“Depremin iktisada tesirini hudutlu tutabilmek için üretim ve ihracata odaklanılmalı”

Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Heyeti Lideri Gürsel Baran, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli sarsıntıların iktisada tesirini hudutlu tutabilmek için üretim ve ihracata odaklanılması gerektiğini belirtti.

Baran, yazılı açıklamasında, Türkiye iktisadının 2022’nin son çeyreğinde yüzde 3,5, yıllık bazda yüzde 5,6 büyüyerek, global gündemin yoğunluğuna ve global iktisattaki resesyon risklerine karşın son 20 yılın ortalama büyüme ivmesini yakaladığına dikkati çekti.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’yı (GSYH) oluşturan faaliyetler ortasında finans ve sigortanın en yüksek oranlı katkı sağlayan dal olduğunu, büyümenin dinamosu olan sanayi ile tarım bölümlerinin ise düşük oranda katkı sağladığını belirten Baran, şunları kaydetti:

“Pandeminin akabinde Rusya-Ukrayna Savaşı’nın dünyayı etkilediği, tedarik zincirlerinin bozulduğu, güç ve besin krizinin yaşandığı, dünyanın resesyon riskiyle baş başa kaldığı devirde tüm bu tesirlere karşın büyüme sağlayabilmek memnuniyet verici. Artık yaklaşık 13 milyon nüfusumuzun yaşadığı, GSYH’ye yüzde 10’luk katkı sağlayan 11 vilayetimizde gerçekleşen zelzelenin maddi ve manevini yaralarını onararak büyümeyi sürdürmek ve sarsıntının iktisada tesirini hudutlu tutabilmek için sanayi ve tarım üretimine ve ihracata odaklanmalıyız. Sarsıntısı, ülkemizin kimi bölgelerinde ağırlaşan üretim yapısını ülke geneline yayarak riski dağıtmak, coğrafik bölgeleri eşit gelişmiş bölgeler haline getirebilmek için milat olarak görmeliyiz.”

“2022 yılının tamamında elde edilen yüzde 5,6’lık büyüme her zamankinden daha değerli”

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı GSYH datalarına ait “Jeopolitik riskler ve kuraklık üzere önemli sınamalara karşın 2022 yılının tamamında elde edilen yüzde 5,6 büyüme oranı her zamankinden daha değerlidir” tabirlerini kullandı.

İSTİB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kopuz, Türkiye iktisadının zorlayıcı jeopolitik şartlara karşın 2022 yılının 4. çeyreğinde yüzde 3,5’lik bir büyüme performansı gösterdiğini belirtti.

Gelecek periyotta, büyük sarsıntının iktisadi faaliyetleri baskılayabilecek olumsuz tesirlerini de bertaraf edilmesi gerektiğini aktaran Kopuz, şunları kaydetti:

“Yüzyılın felaketi diye tabir edilen büyük zelzelelerin yaralarını sarabilmek için devletimizin kurumları, iş dünyası, STK’lar ve necip milletimiz seferberlik ruhuyla hareket ediyor. Bununla eş vakitli olarak, süratle fabrikalara ve OSB’lere yakın yerlerde süreksiz konteyner alanları kurarak, üretimin devam etmesini sağlamalıyız.

Ülkemizin ziraî üretim ve endüstrisinde sarsıntı bölgesinde yaşayan kardeşlerimizin çok büyük hisseleri var. Bölgede üretimin devamlılığının sağlanması bölgedeki insanımız ve aileleri, yani ülkemiz için yapılacak en büyük yeterliliklerden olur. Jeopolitik riskler ve kuraklık üzere önemli sınamalara karşın 2022 yılının tamamında elde edilen yüzde 5,6 büyüme oranı her zamankinden daha pahalıdır.”

“Ekonomimizi büyütmeye devam etmek için var gücümüzle çalışacağız”

İstanbul Ticaret Odası İdare Konseyi Lideri Şekip Avdagiç toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda “Türkiye iktisadı 2022 yılını yüzde 5,6 büyüme ile tamamladı. Yılın tamamında büyümenin iki ana destekçisi ‘iç tüketim’ ve ‘ihracat’ oldu. 2023’te iş dünyası olarak yaşadığımız felaketin yaralarını sarmak ve iktisadımızı büyütmeye devam etmek için var gücümüzle çalışacağız” diye yazdı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar