Parapiyasasi.net
İş Güvenlik Eldiven Türleri
Yazar: -26 Nisan 2021
47

İş Güvenlik Eldiven Türleri

İş güvenlik eldivenleri, endüstriyel ve ticari uygulamalarda kullanıcıya koruma sağlamak veya başka bir şekilde operasyonel verimliliği arttırmak için elleri ve bir dereceye kadar kolları kısmen veya tamamen kapatmak için kullanılan eldivenlerdir. Kimyasal işlemeden elektrikli ekipman kullanımına kadar çeşitli uygulamalarda kullanılan üreticiler, çeşitli sentetik ve doğal malzemelerle (Örn: Pamuk, Plastik, Kauçuk vb.) ve özelliklerle (Örn: Kesilmeye Dayanıklı, Kimyasala Dayanıklı) yapılmış çok çeşitli iş eldivenleri vardır.

Hangi tip eldivenin kullanılacağının belirlenmesi genellikle mesleki ortama, işin süresine ve uygulamayla ilişkili koşulların veya kirletici maddelerin türüne bağlıdır. Bu hususlara dayalı olarak, endüstriyel ve ticari kullanım için çeşitli eldiven türleri mevcuttur.

  • Hafif İş Eldivenleri
  • Tek Kullanımlık İş Eldivenleri
  • Kimyasal ve Sıvıya Dayanıklı İş Eldivenleri
  • Yırtılmaya, Delinmeye ve Kesilmeye Dayanıklı İş Eldivenleri
  • Isıya Dayanıklı İş Eldivenleri
  • Darbeye ve Titreşime Dayanıklı İş Eldivenleri
  • Ağır İş Eldivenleri

Hafif Eldivenler

Kumaş ve pamuk eldivenler, kullanıcı ile uygulama için kullanılan malzemeler ve aletler arasında ince bir bariyer sağlar. Bu hafif eldivenler, kir veya toz gibi kirletici maddelere ve küçük aşınmalara karşı bir miktar koruma sağlasa da kesilmelere, delinmelere, yanıklara veya güçlü kimyasallara ve çözücülere karşı korumada genellikle etkili değildir. Bununla birlikte, lateks, PVC ve poliüretan gibi kaplamalar, bu potansiyel tehlikelere karşı küçük ila orta düzeyde direnç sağlamak için eklenebilir.

Bazı durumlarda, bu eldivenler düşük sıcaklıklara karşı daha iyi koruma sağlamak için daha dayanıklı veya etkili eldivenlerin altında astar olarak da kullanılır.

Tek Kullanımlık Eldivenler

Tek kullanımlık olarak tasarlanmış eldivenler, tesadüfi temasın söz konusu olduğu uygulamalar için uygundur. Yani, potansiyel tehlikeye çok az maruz kalır veya hiç maruz kalmaz. Bu tür durumlar arasında küçük dökülmelere, sıçramalara veya aşırı püskürtmeye karşı koruma, bulaşıcı virüslere karşı koruma ve malzeme kontaminasyonunun önlenmesi yer alır.

Bu eldivenler tipik olarak lateks, neopren, nitril ve vinil gibi ince bir malzemeden yapıldığından, kullanıcıların ellerinde bir miktar hassasiyet ve el becerisi korumasına olanak tanır. Bununla birlikte, bu özellikle, yırtılmalara, delinmelere veya kimyasal yanıklara karşı çok az koruma sağladıkları için, onları keskin ve aşındırıcı malzemeleri veya güçlü kimyasalları uzun süre kullanmak için uygunsuz kılar.

Kimyasal ve Sıvıya Dayanıklı Eldivenler

Kimyasallara ve sıvıya dayanıklı iş eldivenleri asitler, alkaliler ve diğer çeşitli sulu çözeltilerle kasıtlı temasa yani uzun süre önemli miktarlara maruz kalmaya karşı koruma için kullanıma uygundur.

Yırtılmaya, Delinmeye ve Kesilmeye Dayanıklı Eldivenler

Yırtılmaya, delinmeye ve kesilmeye dirençli iş eldivenleri genellikle yüksek dereceli paslanmaz çelik ve kevlar gibi malzemelerden yapılır ve genellikle bir ağ estetiğine sahiptir. Cam ve bıçak gibi keskin veya aşındırıcı nesnelerin neden olduğu hasara karşı dirençli olan bu eldivenler, genellikle tam oturması için ergonomik olarak tasarlanmıştır.

Daha önce bahsedildiği gibi, kumaş ve pamuk eldivenler küçük ila orta derecede aşındırıcı veya keskin malzeme kullanımı gerektiren uygulamalar için de kullanılabilir. Plastik gibi daha güçlü malzemelerden oluşan astarlarla üretildiklerinde daha da etkili aşınma veya kesilme koruması sağlarlar.

Isıya Dayanıklı Eldivenler

Isıya dayanıklı eldivenler, aşırı sıcaklıklara karşı koruma sağlar ve aşağıdakiler dahil çeşitli malzemelerden üretilir.

Neopren: Neopren eldivenler, yangınla mücadele eldivenlerinde olduğu gibi donma ve yanık yaralanmalarına karşı koruma sağlamak için kullanılır. Termal direnç özelliklerinin yanı sıra, bu esnek ve dayanıklı malzeme, aşırı sıcaklıklara maruz kaldığında doğal kauçuğu bile geride bıraktığı için çeşitli işlemler için etkilidir. Bu eldivenler için yaygın uygulamalardan bazıları, petrokimya ve tel üretim işlemlerini içerinin.

Alüminize Malzeme: Alüminize malzeme, son derece yüksek sıcaklıkları tutabilir ve bunlara dayanabilir. Malzemenin yalıtım ve yansıtıcı özellikleriyle birleştirildiğinde, bu malzemeden yapılan eldivenler kaynak, fırın ve dökümhane gibi sıcaklık işlemleri ve bazı laboratuvar uygulamaları için uygundur.

Darbeye ve Titreşime Dayanıklı Eldivenler

Darbeye ve titreşime dayanıklı eldivenler, imalat veya inşaat çalışmaları sırasında üretilenler gibi endüstriyel işlemler sırasında meydana gelebilecek her türlü darbe ve titreşimi emebilir. Bu enerjinin emilmesi, özellikle uzun süre tehlikelere maruz kaldıklarında, sağlıklarına zarar verebileceğinden operatörleri korumak için kritik öneme sahiptir.

Ağır İş Eldivenleri

Bazı üreticiler, daha da fazla kullanıcı koruması sağlayan ağır iş eldivenleri üretmek için bir malzeme kombinasyonu kullanır.

  • Kullanılan yaygın doğal malzemelerden bazıları geyik derisi ve sığır derisi çeşitlerini ve ilave yalıtım için koyun derisi gibi astar malzemesini içerir. Dayanıklı bir malzeme, deri eldivenler mükemmel kavrama özelliklerinin yanı sıra orta dereceli ısıya, kıvılcımlara ve keskin veya aşındırıcı malzemelerden kesilmelere karşı dayanıklıdır.
  • Doğal ve sentetik kauçuk ve deri malzeme kombinasyonundan üretilen eldivenler, elektrik temasından kaynaklanan şok ve yanıkların önlenmesinde etkilidir. Spesifik olarak, bu lastik eldivenler deri koruyucular ve manşetler içerebilir. Yalıtkan yün ve termal malzemelerle astarlanabilir. Bu elektrikli eldivenler tipik olarak OSHA uyumludur ve ozon dirençli veya ozona dayanıklı olmayanlar olarak kabul edilir. Her iki varyant da kullanımdan önce ve kullanımdan sonra düzenli olarak elektriksel olarak test edilmelidir. Bu eldivenleri gerektiren tipik uygulamalardan ve süreçlerden bazıları, fabrika ve tesis prosedürlerini ve elektrik şebekesi bakımını içerir.

İş eldiveni çeşitlerini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.ozkanisguvenligi.com/kategori/el-koruma

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar