• YARIM ALTIN
  5.537,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • £ POUND
  33,4978
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7100
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  716095,452
  % -0,56
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

“İş modeli değişse çalışanların yüzde 67’si kent değiştirmekten yana”

“İş modeli değişse çalışanların yüzde 67’si kent değiştirmekten yana”

Kariyer.net, “Deprem Sonrası Çalışma Hayatı Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Meslek.net, Curiocity Research iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Deprem Sonrası Çalışma Hayatı” araştırması ile 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen zelzelelerin çalışma hayatındaki tesirlerini ortaya koyuyor.

1262 çalışan ve 1522 insan kaynakları profesyoneli ve şirket yöneticisinin iştirakiyle yapılan araştırma, İstanbul, İzmir üzere zelzele riski bulunan vilayetlerde kaygının daha büyük olduğunu gösteriyor.

Rapora nazaran, çalışanların yüzde 89’u sarsıntı telaşı yaşıyor. Sarsıntı telaşının bilhassa bayanlarda ve İstanbul, İzmir vilayetlerinde yaşayanlarda daha besbelli olduğu görülüyor. İştirakçilerin yüzde 37’si yaşadığı konutun zelzeleye sağlam olduğunu, yüzde 19’u ise sağlam olup olmadığını bilmediğini söylüyor.

En büyük pürüz, yüksek kira

Araştırmaya nazaran, çalışanların yüzde 19’u, yani her 5 çalışandan biri sarsıntı nedeniyle konutunu değiştirdiğini ya da değiştirmeyi düşündüğünü belirtiyor. Mesken değiştirenlerin yüzde 59’u birebir vilayette öteki bir konuta, yüzde 35’i ise diğer bir ile gittiğini ya da gideceğini belirtiyor. Konut değiştirmeye mahzur olan sebeplerin başında ise yüzde 49 ile kira maliyetleri geliyor.

Araştırmaya katılan çalışanların yaklaşık yüzde 30’u zelzeleden sonra işini değiştirmeyi düşünüyor. Bu bireyler çoğunlukla, İstanbul’da yaşayanlar ve 26-35 yaş aralığındaki erkek çalışanlar olarak dikkati çekiyor.

İş değiştirmeyi düşünenler, sarsıntı sonrası bakış açılarının değişmesi ile ailelerine daha fazla vakit ayırmak istemelerini ve yaşadıkları kentte zelzeleye karşı rastgele bir hazırlığın olmamasını münasebet gösteriyor.

Hibrit çalışma düşük

Araştırmaya katılan çalışanların yüzde 76 üzere büyük çoğunluğu büsbütün ofisten çalıştığını belirtiyor. Hibrit, esnek yahut uzaktan çalışma modeli uygulayanların oranları yüzde 10’un altında kalıyor.

Çalışma modelinin buna uygun olması durumunda yaşadığı ili değiştirebileceğini belirtenlerin oranı yüzde 67 olurken, bu oran çoğunlukla İstanbul’da yaşayıp 26-40 yaş aralığında olanlardan oluşuyor.

Yaşanan sarsıntı sonrası sivil toplum kuruluşlarına ilgi artarken, çalışanların yüzde 38’i bir STK yahut derneğe üye olmayı düşündüğünü belirtiyor.

Deprem sonrası çalışanlarda olumsuz his durumları da ağır basıyor. Araştırmaya nazaran, çalışanların yüzde 50’ye yakını kendini mutsuz, yorgun ve tükenmiş olarak tanımlıyor.

İşveren değişiklik istemiyor

Şirketlerin yüzde 84’ü sarsıntı sonrası istihdam planlarında değişikliğe gitmeyeceklerini belirtiyor. Değişikliğe gidecek olduklarını söyleyen şirketler ise çoğunlukla bu değişikliğin artış istikametinde olacağını söz ediyor.

Göç kaynaklı oluşabilecek yetenek kaybının önüne geçmek için ilgili şirketlerin yüzde 27’si daha fazla işe alım ve uzaktan çalışma opsiyonlarını düşünebileceklerini belirtiyor. Şirketlerin yüzde 15’i ise çalışanlarını elde tutmak için cazip maaş artışı ya da yan haklar sunabileceğini belirtiyor.

“Kolaylaştırıcı adımlar atılmalı”

Anket sonuçlarını pahalandıran Meslek.net Üst Yöneticisi (CEO) Fatih Uysal, “İşverenlerin öncelikle çalışanların muhtaçlıklarını gözetmeye ve hayatlarını kolaylaştıracak adımlar atmaya odaklanmaları gerekiyor. Şirketler, çalışanlarının STK üyeliğini destekleyici adımlar atarak, çalışanların topluma yararlı olma hissiyatını ve mana arama gereksinimini besleyebilmeleri için onlara yol gösterici olabilir. İş ömründe da daha insan odaklı ve çok daha fazla empatiye sahip çalışma ortamları yaratmamız gerekiyor” dedi.

YORUMLAR YAZ