Parapiyasasi.net
İskan Nasıl Alınır
Yazar: -22 Nisan 2021
39

Evlerde oturmak için iskan belgesi gerekli mi ve iskan nasıl alınır? Soruları merak edilmeye başlandı. Evlerde oturmak için iskan belgesine ihtiyaç vardır. Bu belge yapıyı kullanım izni verir. Yani oturma izni olarak da anılır. Bina gerekli şartları karşıladığı taktirde iskan belgesi verilir.

İskan belgesini almak için öncelikle bina sahibinin gerekli başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sonrası bina fiziksel ve teknik açıdan değerlendirilir. Değerlendirme işlemlerini yapmak ve iskan almak için sorumlu olan kişiler inşaat firmalarıdır.

İskan Belgesi Nereden Alınır?

İskan belgesi almak için belediyeye başvuru yapmak gerekir. Yapının sahibi veya yetki verilen kişi dilekçe yoluyla iskan talebinde bulunur. Belediye imar müdürlüğü ise bu başvuru için gerekli koşulları gözlemler ve uygun gördüğü taktirde belgeyi verir. Başvuru işlemleri genellikle şahsi olarak yapılır ve yürütülür.

İskan Nasıl Alınır
İskan Nasıl Alınır

İskan Belgesi Olmazsa Ne Olur?

İskan belgesi olmadığı taktirde evde oturulması risklidir. Bu belgeler inşaatın bilgilerini içerir. Belge olmadığı taktirde bazı problemler ile karşılaşılır.

Karşılaşılan bazı problemler şunlardır:

  • Belgelerin olmaması alım satım işlemlerini güçleştirir.
  • Banka kredisi almak zorlaşır.
  • Daha yüksek faturalar ödemenize neden olur.
  • Güvenli değildir ve ileride ciddi masraflarla karşılaşmanıza neden olur.
  • Para cezası talep edilebilir.
  • Bazı durumlarda yıkım kararı ile de sonuçlanır.

Bu problemlerle karşılaşmamak için iskan belgesinin alınması gerekir. Aksi taktirde idari ve hukuki açıdan çok sayıda sıkıntılar yaşanır.

İskan Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İskan belgesi almak için ilk olarak bu talebi bildiren bir dilekçeye ihtiyaç vardır. Sonra ise tapu kaydını gösteren belgenin temin edilmesi gerekir. İskan almak için herhangi bir borcun olmaması gerekir. Bunu gösteren borç yok yazısı mevcuttur. Bu yazı dışında kişinin dış kanal belgesi ve telekom uygunluk yazısına da ihtiyacı vardır. Projenin raporu, cephenin fotoğrafları, sığınak raporu, yangın tesisat raporu gibi belgelere de ihtiyaç duyulur. Bu belgeler iskan almak için talep edilebilir. Yapının durumuna göre başka belgelere de ihtiyaç olabilir. En doğru bilgi ve gerekli belgeler imar müdürlüğü ile iletişime geçilerek öğrenilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar