Bankacılık sistemleri, global olmasının verdiği avantajı en iyi şekilde kullanmak isterler. Bu yüzden de dünya genelindeki bütün müşteri portföylerine hitap etmek, bankaların en önemli amaçlarından bir tanesidir. Bankalar bu amaçla hizmet birimlerinin sayısını arttırmakta ve müşterilerin özel taleplerine göre hizmet politikasını genişletmektedir. Amaca en uygun şekilde hizmet veren bankalar, genelde müşterilerine özel fırsatlar da sunacaktır. Bankacılık hizmetlerinin özellikle İslam ülkelerinde son yıllarda rağbet görmesindeki temel neden ise ortaya çıkan İslami Bankacılık sistemidir. Bu sayede özellikle faizi sevmeyen ve faizin haram olduğu düşünülen ülkelerde verilen bankacılık sistemleri, tamamen faiz kazancından ve giderlerinden arındırılmıştır. Sistemin bu derece özenli şekilde hazırlanan yapısı sayesinde, ülkemizde de kullanımı çok yaygın bir hal almıştır. Bu bankaların yatırım yapacak olan müşterilerine sağladıkları kazançlar, tamamen faiz kazancından ayrı şekilde oluşturulur. Bu sayede de, diğer bankaların vermediği hassas hizmet politikası sağlanmış olacaktır.

İslami Bankacılık Nedir?

1970 ve sonrasında meydana gelen ciddi sermaye artışlarının olması, Müslüman ülkelerdeki bankacılık sistemlerinin değişim sürecine girmesini sağlamıştır. Çünkü ülkeler içerisindeki hassasiyetlerin en kısa sürede, hizmet politikalarına girmesi gerekiyordu. Bu yüzden de bankacılık üzerinden sağlanan faiz kazancı alışkanlığı, İslami Bankacılık sistemine dahil edilmemiştir. Bu sayede para kazanmak isteyen müşteriler, sadece ekonomik şartlardan kaynaklı ve kendilerine göre helal şekildeki işlemlere yönelmeye başladılar. Aynı zamanda, İslami Bankacılık sisteminin temelinde yatan sadece kar durumu değil, ekonominin normal gidişatından bir seçenek olan zarar durumu da bulunmaktadır.

İslami Bankacılıkta Kullanılan Finans Yöntemleri

İslami Bankacılık sisteminde farklı finans yöntemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin başında banka sermayesi ile müşterilerin emeklerinin bir arada bulundurulduğu mudarebe sistemi vardır. Burada belirlenen kar oranı, işlemler başlamadan oluşturulur ve sözleşmeye başlanır. Müşareke yönteminde ise banka sermayenin tamamını karşılamaz. Genel olarak sermayeye bağlı olarak oluşturulan bu finansman yöntemi, kar ve zarar durumuna göre sonuç verecektir. Murabaha olarak adlandırılan ve adeta bir spot satış sözleşmesi anlamına gelen bu yöntemde ise temel olarak alınan esas sadece satış işlemidir. Satış işlemindeki eşyayı banka satın alır ve maliyetiyle müşteriye satar.