• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8862
  % -0,02
 • € EURO
  31,2305
  % -0,01
 • £ POUND
  36,4091
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,0448
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3205
  % 0,05
 • BITCOIN/TL
  1267192,280
  % 4,77
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

İşlemlere Başlanırken Doğru Zaman Nasıl Belirlenir?

İşlemlere Başlanırken Doğru Zaman Nasıl Belirlenir?

Yatırımcıların her zaman derin düşüncelere dalmasını sağlayan ve devamlı olarak yatırımlarını ertelemesine yol açan etken doğru zamanı bekleme düşüncesidir. Yatırımcıların devamlı olarak yanılmasına sebep olan doğru zamanı beklemek yalnızca zaman kaybı olacaktır. Bu düşüncenin içerisine girdiğinizde yeni fırsatları kaçıracak ve hedeflerinize ulaşacağınız sürenin daha uzun olmasına sebep olacaksınız.

Yatırımlarınızı yapmadan önce biraz daha değeri düştüğünde almayı ya da yükselmeye başladığında yatırım yapmayı düşünüyorsanız uzun bir süre bu şekilde kalmaya devam edebileceğinizi söylemeliyiz. Çünkü bu düşüncelerin size hiçbir faydası olmayacaktır. Borsada insanlar endeksler düşerken hisse senedine yatırım yapılmayacağını düşünürler. Ancak tüm hisseler bu dönemde düşüş yaşamaz. Bazı hisseler borsa düşerken de yükselişini sürdürecektir.

Doğru Zamanı Beklemekten Vazgeçin

Yatırım aşamasında psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmediğinizi ve bu sebeple de yatırım yapmadığınızı söyleyebilirsiniz. Bu düşüncenin temeline inildiğinde daha önce hiç yatırım yapılmaması ya da daha önceki yatırım adımlarının başarısız olmasının etkileri görülür.

Daha öncesinde yeterli bir tecrübeye sahip değilseniz ve borsanın kazandırmaya başladığı dönemde yatırım yapacağınızı söylüyorsanız bu konuda yanlış adımlar atabileceğiniz bilmeniz gerekli. Nasıl ki borsa zarar görürken kazanmanız mümkünse borsa yükselirken kaybetmeniz de mümkün olacaktır.

Kısaca yatırımlara başlamak ve finans sektöründe aktif bir rol almak için düşüşleri ya da yükselişleri beklemek mantıklı değildir. Psikolojik olarak kendinizi hazırlayıp direkt olarak girmeniz gerekiyor.

Zamanlamanın Doğruluğu Yeterli Değil

Zamanlamayı doğru yapmak için çok büyük bir çaba sarf edebiliriniz. Bu çabanız bir aşamada sonuç verip olabilecek en iyi anda sizleri borsaya soksa dahi bu aşamada başarılı olacağınız garanti değildir. Piyasalarda sizleri en çok zorlayan konu doğru olmayan bir zamanda giriş yapmaktan çok tecrübesizliktir.

Doğru zamanı beklemek yerine finans ve borsa konusunda hizmet veren sitelerde yer alan eğitimleri izlemeye başlamanız gerekiyor. Genellikle insanların yaptıkları hataları buradan takip edebilir ve bu hatalara karşı çok öncesinden stratejinizi kurabilirsiniz.

Doğru zamanın bulunmasından çok doğru bir strateji oluşturulması ve buna bağlı kalınması daha önemli olacaktır.

YORUMLAR YAZ