Parapiyasasi.net
İstanbul Havalimanı sarsıntının lojistik merkezi oldu
Yazar: -10 Şubat 2023
8

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’dan yapılan açıklamaya nazaran, farklı coğrafyalardan gelen ulusal ve memleketler arası kurtarma takımları, gönderilen ekipmanlar ve yardımlar için İGA İstanbul Havalimanı, ulaşım ve ulaştırmada global aktarma merkezi vazifesi üstlendi.

Türkiye’nin son asırda yaşadığı en büyük doğal felaketlerden birisi olan ve 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli iki zelzelenin akabinde yardım çalışmaları devam ediyor.

Bu dayanışma ruhu kapsamında Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gönderilen insani yardımlar da İGA İstanbul Havalimanı’na ulaştı. Felaketin yaralarını sarabilmek için milletlerarası bir seferberlik harekatına dönüşen yardım çalışmaları doğrultusunda İGA İstanbul Havalimanı, kelam konusu zelzele yardımlarını AFAD’ın uyumunda afet bölgelerine sevk ederek gereksinim sahiplerine ulaştırıyor.

Deprem bölgesi için milletlerarası yardımı da içeren dördüncü düzey alarm ilan edilmesinin akabinde, Azerbaycan, Çin, İspanya, İtalya, Yunanistan, Singapur, Kuzey Makedonya, Rusya ve Japonya üzere bir çok farklı ülkenin afet bölgelerine ve depremzedelere gönderilmek üzere yolladığı insani yardım, İGA İstanbul Havalimanı’na ulaştırıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA üst yöneticisi (CEO) Kadri Samsunlu, Türkiye’nin son yüzyılın en yıkıcı ve en şiddetli iki büyük sarsıntısı ortasında gösterilen çok büyük bir felaketi arka arda yaşadığına dikkati çekti.

Depremin akabinde süratle organize olunduğu belirten Samsunlu, yurt dışından gelen yardımların da Türkiye’ye umut olduğunu tabir etti.

Bu süreçte İstanbul Havalimanı’nın değerli bir rol üstlendiğini vurgulayan Samsunlu, şunları kaydetti:

“Havalimanımız böylesi bir afet periyodunda ülkemiz için adeta bir ömür koridoru vazifesi üstlendi. Gerek yakın coğrafyamızdan gerekse dünyanın dört bir yanından buraya ulaştırılan takviyeler, Türkiye’mizin yalnız olmadığını bizlere gösterirken, yeterliliğin lisanının aslında bir olduğunu da daima birlikte deneyim etmiş olduk. Bu vesileyle bizlere yardım elini uzatan tüm ülkelere çok teşekkür ediyorum. En büyük temennim Türkiye’nin ve dünyanın bir daha böylesine büyük acılar yaşamaması.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar