Parapiyasasi.net
İstanbul zelzelesi ne vakit olacak? Naci Görür: Uzatmalara oynuyoruz!
Yazar: -10 Şubat 2023
8

Türkiye, 9 saat ortayla Kahramanmaraş merkezli iki zelzelenin ağır yıkımıyla çaba ederken can kaybı da artıyor.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, TV100 televizyonunda katıldığı programda dikkat alımlı değerlendirmelerde bulundu. Görür, beklenen İstanbul sarsıntısıyla ilgili olarak “Artık uzatmalara oynuyoruz” dedi.

Görür’ün açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“- Türkiye’de sarsıntı rejimi, jeolojik yapısı 13 milyon sene evvel başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek. 13 milyon yıldır bu sarsıntılar geliyor ve devam edecek. Bu tabiatın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız.

– Bizde ne halk ve yöneticiler zelzelesi gündemlerine almıyorlar. Zelzelesi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar.

– Zelzelenin bize verdiği ziyanları azaltmak Japonya, ABD, Meksika üzere mümkün. Orada bu sarsıntı olduğunda tesadüfen birkaç kişi ölmesine karşın bizde binlerce kişi ölüyor. Öbür ülkelerde afet görünümünde olmayan zelzeleler bizde afet yaratıyor.

– 20 senede içinde biz tüm Türkiye’yi sarsıntıya dirençli hale getiririz. Biz daha 20 seneye İstanbul’u zelzeleye dirençli hale getiremedik. Zira irade yok. Halkta ve yöneticilerde, siyasilerde irade yok. Şu an 99’ları yaşıyoruz üzere geliyor. O vakit da ‘herkes 99 bir milattır, hiçbir şey eskisi üzere olmayacak’ diye bağırıyordu. Bakın işte oldu, her şey eski üzere, birebir acılar, tıpkı sahneler, birebir konuşmalar…

Yapılması gerekenleri sıraladı

İstanbul’u zelzeleye hazırlayacaksak birinci yapmamız gereken yapı stoğu. Yapı insanların başına çökmemesi, öldürmemesi lazım. Bunlar bir ölçüde yapıldı. Hangi semtlerde binalar riskli araştırması yapıldı. Bunların yıkıp yapmak, güçlendirmek lazım.

İstanbul zelzelesi ne vakit olacak?

99 yılından itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içinde sarsıntının olma mümkünlüğü yüzde 62. Biz 23 yılını geçirdik. Yüzde 62 mümkünlük, 70’lere çıktı. Artık uzatmalara oynuyoruz. Bunun bir prezisyonu var, artı-eksi 15 sene var.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar