Parapiyasasi.net
İstanbul’da ‘hızlı tarama’ başvurusu 110 bini aştı
Yazar: -01 Mart 2023
7

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentin zelzeleye dirençli bir kent haline getirilmesi emeliyle başlattığı seferberlik planını kamuoyu ile paylaştı. Toplantı; CHP Genel Sekreter Yardımcıları Seyit Torun, Gökçe Gökçen, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, ortalarında Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Celal Şengör ve Prof. Dr. Haluk Eyidoğan üzere ülkenin önde gelen yer bilimcilerinin bulunduğu isimlerin iştirakleriyle gerçekleştirildi.

İBB tarafından yapılan açıklamada, bilim etraflarına bir davet yapılarak, süratle bir ‘Deprem Bilim Üst Kurulu’ oluşturduluğu ve şura, birinci toplantısından sonra zelzelenin tüm boyutlarını kapsayan 7 alanda genişletilmiş toplantılar yaptıldığı aktarıldı.

Mart ayı ortasında

Kahramanmaraş Sarsıntısı sonra süratli tarama sistemine başvuran sayısının 110 bini geçtiği belirtilen açıklamada, süratli hareket edilmesi için meslek odaları ve ilgili paydaşlarla birlikte yol alınacağı lisana getirildi.

Açıklamada, süratli taramaya başvuran ve güçlendirme önerisi alan binalardan başlanarak maliyetine güçlendirme yapılacağı, kısmi ve kapsamlı güçlendirmeye ait farklı bir yönetmelik hazırlandığını lisana getirildi. Güçlendirme için müracaatların Mart ayı ortalarında alınmaya başlanacağı belirtildi.

Yenileme için 1 milyon liralık finasman desteği

İstanbul Yenileniyor kampanyası dahilindeki Sıfır Faizli Finansman Projesi ile de 1 milyon TL’ye kadar finansman takviyesi verileceği de duyuruldu. Projede öncelik yüksek riskli yapılara verilecek. Onaylanan projelerden yararlanmak isteyen yurttaşların hane içi toplam gelirinin net minimum fiyatın iki katından fazla olmaması gerekiyor. Buna nazaran koşullara uyanlar, 10 yıllık ödemeyle faiz ödemeden konutlarını yenileyebilecekler.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar