Parapiyasasi.net
İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoinleri Etkileyecek 9 Gelişme!
Yazar: -13 Şubat 2023
10

haftaya bitcoin de bu gelismeler takip edilecek 6339d474bab24

Boğalar şubat ayında kaybettiği yeri geri kazanamadığı için Bitcoin yeni bir haftaya 22.000 doların biraz altında başlıyor. Kriptokoin.com olarak bu hafta Bitcoin ve altcoinleri etkileyecek gelişmeleri sizler için derledik.

Bitcoin haftalık grafik ‘dökümünü’ doğruladı

Verilere nazaran, yaklaşık 21.800 dolar düzeyindeki son haftalık kapanış, Bitcoin ticaretinin her iki tarafındakileri sürprizle karşıladı. Ocak ortasından bu yana en düşük düzey olan olay, Ocak ayını pratikte denetimsiz bir yükseliş yaşayarak geçirdikten sonra BTC/USD için uzun vakittir beklenen bir geri çekilmeyi mühürledi.

Şimdi dikkatler, çoğunlukla Ocak ayındaki artış sırasında takviye olarak geri kazanılan uzun vadeli trend çizgileri biçimindeki kilit takviye düzeylerine odaklanıyor. Analist Crypto Tony, Twitter takipçileri için 13 Şubat’ta yaptığı yeni bir güncellemede, durumun ilginçleşebileceği yerin 21.400 dolar olduğunu doğruladı. Yorumun bir kısmında, ‘Oradan, boğaların ayıları kurtarmak yahut onları katliama yönlendirmek için içlerinde olup olmadığını nitekim değerlendirebiliriz’ dedi.

c168c35a 3ebc 475e a75b a2f1959a50db

Diğer analist Daan Crypto Trades, BTC/USD paritesinin 4 saatlik vakit dilimlerinde 200 devir ile 400 devirlik üstel hareketli ortalama (EMA) ortasında oturduğunu belirtti. Ayrıyeten “Konuştukça altımızda küçük bir boşlukla açılacağız üzere görünüyor. Genel olarak BTC için dalgalı bir hafta sonu ve kimi altcoinler patlıyor. TÜFE bekleniyor ve muhtemelen bundan evvel çok fazla süreç yapmayacak” diye özetledi.

Trader ve analist Rekt Capital, haftalık vakit dilimlerinde tablonun daha âlâ olmadığı konusunda uyarıyor. İlgi noktası olarak 21.839 doları işaretleyerek, bunun altında bir haftalık kapanışın BTC/USD paritesindeki ‘çöküşü doğrulayacağını’ söyledi ve bu hareket sonunda gerçekleşti. Tıpkı düzey, geçen yılın ortasından bu yana birkaç sefer direnç olarak hareket etmişti.

“En önemli” CPI baskısı geldi

Makro görüntü, Ocak ayı için ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) 14 Şubat’ta açıklanmasıyla bu hafta bilhassa bir data noktasının hakimiyetinde olacak. Enflasyonun, Şubat başındaki düşüşe karşın hala riskli varlıkları destekleyebilecek bir hareketle düşmeye devam edeceğine dair bahisler açık.

Tablo, TÜFE’nin nasıl hesaplandığının yine düzenlenmesiyle karmaşıklaşıyor, lakin analistler, genel enflasyon gerileme eğilimi karşısında bunun kıymetini tartışıyor. Lakin bundan bağımsız olarak, bu ayın baskısı kripto etraflarının çok ötesinde yakından izleniyor.

e9b652c5 b049 4ce2 8272 93a5c6d2e807

Bu ortada tanınan trader ve analist Myles G, TÜFE’nin beklenenden daha yüksek gelmesi durumunda kripto için sonuçların altını çizdi ve bunun ‘piyasayı büyük ölçüde düşüreceği’ konusunda uyardı.

FED lideri Jerome Powell’ın geçen yılın sonlarında enflasyon izleme için ‘en önemli’ öbür bir ölçüt olabileceğini öne sürmesinin akabinde, TÜFE’nin Federal Rezerv’deki siyaset ayarlamalarında ne ölçüde rol oynadığı da şu anda bir tartışma konusu. Faiz oranlarıyla ilgili bir sonraki kararın Mart ayının üçüncü haftasında verilmesiyle birlikte, Ocak ayında beklenmedik bir anormallik çıkması durumunda siyaset yapıcılar Şubat ayı TÜFE sayılarını ellerinde bulunduracaklar.

İlk defa haftalık ‘death cross’ telaşa yol açıyor

Bitcoin, bu ay enteresan bir senaryoda iki ‘kesişim’ ortasında kaldı ve bu durum, kıymeti konusunda fikir ayrılığına neden oluyor. Günlük vakit dilimlerindeki ‘golden cross’ haftalık grafikteki ‘death cross’ ile birleşiyor. İkincisi, BTC/USD için cinsinin birinci örneğidir, lakin öbür vakit dilimlerindeki death cross’lar çoklukla kıymetli fiyat düşüşlerinden evvel gelir.

Günlük golden cross’un tarihi kalıpları tekrar edip etmeyeceği ve piyasayı canlı tutup kaldırmayacağı şimdi belirli değil, lakin bu ortada yesyeni bir cross daha gerçekleşiyor. Cubic Analytics’te piyasa analisti Caleb Franzen’in belirttiği üzere Bitcoin’in 1 yıllık üstel hareketli ortalaması (EMA), birinci sefer 3 yıllık muadilinin altına düşmek üzeredir.

516af9f2 2ef0 4cba bbeb 789fa9d55f83

11 Şubat’ta Twitter yorumunun bir kısmında ‘BTC ayı piyasasının ciddiyetini vurgulayan bu geçiş daha evvel hiç olmamıştı’ diye yazmıştı. Olay aslında Aralık ortasında meydana geldi, fakat 1 yıllık EMA o vakitten beri düşmeye devam etti ve 3 yıllık ve 2 yıllık EMA’ların daha da altına düştü.

2 yıllık EMA’nın birebir halde çeşidinin birinci örneği olacak olan 3 yıllık EMA’nın altına düşebileceğini de kelamlarına ekledi. Tahlil varsayımında ‘Şahsen, bunun önümüzdeki 6 ay içinde daha fazla yatay hareket yahut aşağı taraflı konsolidasyonun bir sonucu olarak gerçekleşmesi beni şaşırtmaz’ denildi.

Balinalar sessizliği bozmuş olabilir

Güncel fiyatlarla Bitcoin’e olan ilgi kelam konusu olduğunda ise balinalar şimdiden sessizliği bozmuş olabilir. 13 Şubat’ta yayınlanan datalarda, araştırma şirketi Santiment, BTC/USD paritesinin haftalık kapanış civarında 21.600 dolara düşmesiyle balinaların süreç faaliyetlerini hızlandırdığını kaydetti.

Platform, ‘Bitcoin Pazar günü 21,6 bin dolara düştü ve balina adresleri, 3 ayın en yüksek oranında süreç yaparak cevap verdi’ diye özetledi. Santiment topluluğuna katkıda bulunan sanr_king, balina hareketlerini ‘önemli’ olarak nitelendirdi.

a66fd484 442e 46c3 a4e8 f626d8daf847

Bu ortada Binance’teki buyruk defteri faaliyetinin anlık imgesi, 12 Şubat’ta büyük bir balina varlığının yanı sıra haftalık kapanışta 22.000 doların biraz üzerinde yeni bir satış duvarının varlığını gösterdi. Dataları yükleyen zincir üstü analitik kaynağı Material Indicators, ‘yeni satış likiditesinin 21 Günlük Hareketli Ortalama ve .618 Fib’deki dirençle çakıştığını gösteriyor’ dedi.

Yukarıda belirtilen haftalık grafik oluşumuna atıfta bulunarak, ‘BTC boğalarının W kapanışı/açılışından evvel ne kadar yükseğe çıkabileceğine bakılmaksızın, Death Cross’un kısa vadeli üst ivme üzerinde olumsuz bir tesire sahip olmasını beklemek’ yorumunu yaptı.

Kripto sahipleri sıhhatine kavuştu

Verilere nazaran, balinalar ne yapmayı seçerse seçsin, ortalama bir avcı şimdi kar elde etmiş değil. Zincir üstü analitik firması Glassnode’a nazaran, uzun vadeli sahipler (LTH’ler) bilhassa geçen ay yeni konumlar biriktirmekle meşguldü. Hodler Net Durum Değişikliği metriği, 13 Şubat’ta üç ayın en yüksek düzeyine ulaştı ve FTX fiyaskosundan bu yana görülmemiş bir hodling davranışına dönüşü işaret ediyor.

4482b9c5 3e5a 4dd2 b16d f89825e0a67b 1

Kripto paralarının bir kısmını nakde çevirmeyi seçen LTH’ler için şartlar da düzgünleşiyor. Glassnode, haftalık haber bülteni ‘The Week On-Chain’in bir evvelki sayısında 2023’te karlılığın ‘toparlandığını’ açıklamıştı.

İşlemlerde görünen kar maksatlı kripto paraların bağıntılı oranını ölçen Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR) metriğine atıfta bulundu. Glassnode, ‘Uzun Vadeli Sahip cohort’u (Long-Term Holder cohort) kıymetlendirerek, LUNA’nın çöküşünden bu yana kalıcı bir daima kayıp rejimi gözlemleyebiliriz’ diye yazdı.

ABD’de beklenen finansal gelişmeler

Makroekonomik haberler kripto para piyasaları için değerlidir. Bununla birlikte bu hafta gerçekleşecek finansal gelişmeler belirlenmiştir.

 • 14 Şubat Salı (TSİ 16.30)
  • ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Açıklaması, Beklentiler: 6,2% Evvelki Oran: 6,5% 
 • 15 Şubat Çarşamba (TSİ 17.00)
  • AMB Lideri Lagarde’ın Açıklamaları
 • 16 Şubat Perşembe (TSİ 16.30)
  • ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Açıklaması, Beklentiler: 200 bin Evvelki ise: 196 bin
  • ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Açıklaması, Beklentiler: 0,4% Evvelki Oran: -0,5%

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar