Parapiyasasi.net
İsviçre’nin Türkiye’ye altın ihracatı rekor düzeyden düştü
Yazar: -21 Mart 2023
6

İsviçre’nin Türkiye’ye altın ihracatı düştü. İsviçre Gümrüğü bilgilerine nazaran Şubat ayında 44 ton altın Türkiye’ye sevk edildi.

Türkiye’deki yüksek enflasyon ve Türk lirasındaki bedel kaybı nedeniyle, İsviçre’nin Ocak’ta Türkiye’ye altın ihracatı 58 tonu aşarak tarihi düzeye çıkmıştı.

Dünyanın en büyük altın arıtma ve aktarma merkezi İsviçre’nin gümrük datalarına dayanan altın ihracat hacmi, global piyasalardaki gidişata ışık tutuyor.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 50 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan sarsıntıların akabinde Türkiye altın ithalatına yönelik kısıtlama getirmek üzere altyapı çalışmaları yürütmüştü.

Şubat’ta Çin’e 3.2 milyar İsviçre frankı (3.5 milyar dolar) bedelinde 58 ton altın ihraç eden İsviçre’nin Ocak’ta Çin’e altın ihracatı 26.1 ton olmuştu. İsviçre Çin’e Şubat’ta Aralık’tan bu yana en büyük ihracatını gerçekleştirdi.

İsviçre Hindistan’a Ocak ayında 3.2 ton altın ihraç ederken Şubat ayında 25.6 ton altın ihraç etti. Bu ölçü, İsviçre’nin Eylül’den beri Hindistan’a ihraç ettiği en büyük altını ölçüsü oldu.

Mart’ta global bankacılık paylarında yaşanan çalkantıların yatırımcıları inançlı liman olarak gördükleri altına yöneltmesi, altın fiyatlarını ons başına 2 bin doların üzerine çıkarmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar