Parapiyasasi.net
İtalya’dan istikrarları sarsacak Jenerasyon ve Yol atağı
Yazar: -09 Mayıs 2023
6

Çin’in Nesil ve Yol projesi için değerli destinasyonlardan biri olan İtalya projeden uzaklaşıyor.

Bloomberg’e konuşan bahse yakın kaynaklara nazaran İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, geçen hafta Roma’da ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile yaptığı toplantıda, son bir karar alınmamış olmasına rağmen hükümetinin Çin’in Nesil ve Yol Girişimi’ndeki rolünden ayrılmayı desteklediği konusunda teminat verdi.

İtalya, Giuseppe Conte’nin başbakan olduğu 2019’da altyapı teşebbüsünü imzalamış ve muahedeyi imzalayan tek G7 ülkesi olmuştu.

Roma faal olarak muahededen çıkmadığı sürece iştirak 2024’te otomatik olarak yenilenecek.

İtalya, Avrupa’nın büyük bir kısmı üzere, Pekin’in Rusya’ya verdiği dayanağın devam etmesi ile birlikte Washington-Pekin tansiyonunun ortasında kaldı. Avrupa ülkeleri, ekonomik baskı argümanlarına karşı geri adım atarken, ticaret ve yatırım konusunda Çin ile bağlantı kurma isteğini dengelemek için çaba ediyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, ABD’nin Roma’ya bahisle ilgili kamuoyunda bir duruş sergilemesi ve muahededen vazgeçmesi için faal olarak baskı yaptığını söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar