Parapiyasasi.net
Japon’dan İngiltere’ye 18 milyar sterlinlik yatırım taahhüdü
Yazar: -18 Mayıs 2023
9

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya nazaran, yatırım planları İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın G7 Başkanlar Tepesi için Japonya’da bulunduğu sırada açıklandı.

Japon şirketlerin 18 milyar sterlinlik yatırımları, deniz üstü rüzgar gücü, düşük karbon hidrojen üretimi ve öbür pak güç yatırımlarına odaklanıyor.

Bu kapsamda, Japonya merkezli Marubeni şirketi, İskoçya’da deniz üstü rüzgar gücü ve yeşil hidrojen projeleri için 10 milyar sterlinlik yatırım planlıyor.

Sumitomo Corporation ise deniz üstü rüzgar projelerine 4 milyar sterlin yatırımın yanı sıra, İskoçya’da 200 milyon sterlin bedelinde yüksek voltaj kablo üretim fabrikası kurmayı hedefliyor. Fabrikada, 150 vasıflı istihdam oluşturulması bekleniyor.

Emlak şirketleri Mitsubishi Estate ve Mitsui Fudosan, yüksek kalite ofis alanları ve uygun fiyatlı konutlara 3,5 milyar sterlin yatırım yapmayı öngörüyor.

Toshiba da Cambridge Laboratory’deki faaliyetlerini büyütmek hedefiyle gelişmiş kuantum inançlı kriptografik irtibat tahlillerinde 30 kişilik istihdam yaratacak 20 milyon sterlinlik yatırım planlıyor.

İngiltere Başbakanı Sunak, Japon şirketlerin taahhütlerine ait değerlendirmesinde, bu yatırımların Japonya’nın en büyük şirketlerinin İngiltere iktisadına inancının bir göstergesi olduğunu belirterek, “Bu yatırımlar, vasıflı iş gücü oluşmasını destekliyor ve mahallî yatırımların da dönüşümünü sağlıyor. Japonya ile ticaret münasebetlerimizi artırıyoruz ve aramızdaki ticaret için hudut gökyüzü.” sözlerini kullandı.

Japonya’da yapılan görüşmeler sonrasında İngiliz şirket Octopus Energy de Asya-Pasifik güç piyasasında akıllı güç sistemleri için 2027’ye kadar 1,5 milyar sterlin yatırım yapacağını açıkladı. Şirket, Tokyo’daki teknoloji inovasyonu merkezine de 300 milyon sterlinlik yatırım yapacak.

Japon şirketlerin İngiltere’deki mevcut yatırımları 92 milyar sterlin, iki ülke ortasındaki ticaret hacmi ise geçen yıl prestijiyle 27,7 milyar sterlin düzeyinde bulunuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar