Parapiyasasi.net
Japonya ve Almanya iktisat güvenliği için yakın işbirliği yapacak
Yazar: -19 Mart 2023
4

Başbakan Kişida, başşehir Tokyo’da Almanya Başbakanı Scholz ile görüştü.

İki başkan, 50 dakika süren görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Scholz, burada yaptığı konuşmada, her iki ülkenin Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı üzere global krizlerin ortaya çıkardığı ekonomik bağımlılıklardan gerçek dersler çıkarmaya istekli olduğunu söyledi.

Kişida da iki ülkenin, hukukun üstünlüğüne dayalı ve hür bir milletlerarası nizamın korunması ve güçlendirilmesi için işbirliğini artıracağını belirtti.

Yarı iletken, çip ve batarya üzere stratejik alanlarda nüfuzu artırmayı istediklerini belirten Kişida, sağlam tedarik zincirlerinin kurulmasında deneyim paylaşımı yapacaklarını kaydetti.

Görüşmeye ait yapılan ortak açıklamada, iki ülkenin, iktisat güvenliği için işbirliğini güçlendirme ile ikili savunma işbirliği faaliyetleri için yasal bir çerçeve oluşturulması hususlarında anlaştığı belirtildi.

Ayrıca Kişida ve Scholz, Ukrayna’ya hücumlarını sürdüren Rusya’ya karşı sert yaptırımların ve Ukrayna’ya yönelik güçlü dayanağın sürdürülmesinde mutabakata vardı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar