Parapiyasasi.net
Jeremy Hunt: Besin enflasyonu telaş verici formda yüksek
Yazar: -24 Mayıs 2023
9

Hunt, bugün açıklanan enflasyon bilgilerine ait değerlendirmesinde, enflasyonu düşürmek için yanlışsız yolda olduklarını ancak rehavete kapılmamak gerektiğini söz etti.

Nisan’da enflasyonun yüzde 8,7’ye indiğini ve bunun bir yıldan uzun müddettir görülen en düşük düzey olduğunu kaydeden Hunt, “Hala yapılacak iş var, bilhassa besin fiyatlarında. Besin fiyatları hala süratle yükseliyor ve besin enflasyonu tasa verici biçimde yüksek düzeyde.” diye konuştu.

Hunt, hükümetin enflasyonu yarı yarıya azaltmak için net bir planı olduğunu aktardı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise Twitter hesabından paylaştığı görüntüde, misyona geldiğinde enflasyonu yarı yarıya azaltacağına yönelik kelam verdiğini anımsatarak, “Bugün, enflasyonun düştüğüne yönelik cüret verici haberleri aldık lakin enflasyon hala çok yüksek. Bugünkü datalar hala yapılacak çok iş olmasına karşın planın işe yaradığını gösteriyor.” dedi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi datalarına nazaran, İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan’da beklenenden az gerileyerek yüzde 8,7’ye indi. Enflasyon Mart’ta yüzde 10,1 olmuştu.

Mart’ta yüzde 19,2 ile son 45 yılın en yüksek düzeyini gören besin enflasyonu ise Nisan’da kısıtlı yavaşlama göstererek yüzde 19,1’e geriledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar