Parapiyasasi.net
JPMorgan ve Barclays TCMB’den ne bekliyor?
Yazar: -24 Şubat 2023
10

Bloomberg’in haberine nazaran, Barclays Ekonomisti Ercan Ergüzel, 2023’ün birinci yarısında daha fazla faiz indirimi beklemediğini, lakin zelzelelerin akabinde kredi büyümesini desteklemek için daha evvel açıklanan kredileri kısmaya yönelik adımların gevşetilebileceğini söyledi.

TCMB’nin dün gerçekleştirdiği, beklenti altı faiz indiriminin akabinde bir kıymetlendirme notu yayımlayan Ergüzel, “Depremin ekonomik büyüme üzerinde büyük bir tesirinin olması pek muhtemel değil, enflasyonla ilgili durum biraz daha belirsiz” değerlendirmesini yaptı.

Ergüzel “Para siyasetinin seçime yönelik maliye siyaseti adımlarından, zelzelenin ekonomik yansımalarından ve en değerlisi seçimlerin zamanlaması ve sonuçlarından da etkilenmesi muhtemel” diye belirtti.

JPMorgan ekonomistleri de yayımladıkları notta, seçimlerin gerçekleştiği tarihe kadar faizlerin sabit kalacağını öngördü lakin “Bununla birlikte, TCMB’nin sarsıntı felaketinin tesirlerini en aza indirmek için destekleyici finansal şartların ehemmiyetini vurgulaması nedeniyle, daha fazla faiz indirimi ihtimalini büsbütün dışlamıyoruz” diye ekledi.

JPMorgan’ın notunda “TCMB’nin ekonomik aktiviteye ait bağlantısı 2023’ün birinci çeyreğinde GSYH büyümesinin daha zayıf olması beklentimiz ile örtüşüyor lakin yine inşa süreci ikinci çeyrek ve ikinci yarıda bir toparlanma sağlayacaktır. Türkiye’de para siyaseti transfer düzeneği bozuk olduğundan, siyaset faizinin artık değerini yitirdiğini bir sefer daha vurguluyoruz” sözleri yer aldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar