Parapiyasasi.net
JPMorgan’dan pay yerine altın ve nakit tavsiyesi
Yazar: -23 Mayıs 2023
6

JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic, Fed’in faiz patikası nedeniyle pay senedi ve tahvil piyasaları ortasında yaşanan kopukluk, artan resesyon riski ve temelsiz değerlemeler nedeniyle bankanın pay senedi ve özel kesim tahvillerini nakit lehine azalttığını söz etti.

Banka, hem pay senetleri ve hem de şirket tahvillerinin yükünü yüzde 1 oranında azaltırken nakit dağılımını ise yüzde 2 artırdı.

Kolanovic, banka müşterilerine geçtiği bilgi notunda, borç tavanı çıkmazına ek olarak, pay senetlerinin, resesyon riskleri, olağanın üstünde değerlemeler ve yüksek faizler nedeniyle zayıf risk-ödül oranına sahip olduğuna dikkat çekti.

Stratejist, “Fed’in bu yıl indirim yapmasını bekleyen tahvil piyasaları ve bu muhtemel faiz indirimlerini risk almak için olumlu olarak yorumlayan pay senedi piyasaları ile Fed’in şahin telaffuzları ortasındaki ayrışma varlığını sürdürüyor. Faiz indirimleri büyük olasılıkla riskten kaçış hareketinden kaynaklanacağından bu fark büyük olasılıkla pay senetleri değerine kapanacak ve faizlerin yüksek kalmaya devam etmesi durumunda ise bu durum ekonomik aktivite ve şirketlerin mukayeseli değerlemeleri üzerinde baskı kuracaktır” tabirlerini kullandı.

Banka güç emtialarından altına geçiş yaptı

Banka, Çin’deki resesyon riskini ve yavaşlayan büyümeyi münasebet göstererek güç emtialarında da karar değişikliğine giderek son satış dalgası ve borç tavanı tartışmaları sonrası altına geçiş yaptı.

Kolanovic müşterilere borç tavanı optimistliğini azaltmaları tavsiyesinde bulunurken pay senetlerinin direnç noktalarını aşmakta zorlandıklarına vurgu yaptı. JPMorgan’ın model portföyü, son dört ayın üçünde ziyan etti.

Kolanovic, 2022’de yaşanan pay senedi satış dalgası sırasında Wall Street’in en büyük iyimserlerinden biriydi, lakin bu yıl berbatlaşan ekonomik görünüm nedeniyle Aralık ortasından başlayarak, Ocak ve Mart’ta pay tahsisini keserek görüşünü bilakis çevirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar