Parapiyasasi.net
“Kadın hakları konusunda iş dünyası ve siyasete güvenilmiyor”
Yazar: -09 Mart 2023
2

Ülkenin kalkınma ve ekonomik refah için kesinlikle bir zihniyet değişiminden geçmesi gerektiğini belirten TÜRKONFED İdare Konseyi Üyesi ve Yanındayız Derneği Kurucu İdare Heyeti Lideri Işık Ger, Türkiye’nin toplumsal cinsiyet karnesinin çok düşük olduğunu lisana getirdi.

Bloomberg HT yayında soruları yanıtlayan Parıltı Ger, “Biz lakin eşitlikçi olursak gelişebileceğiz. Kalkınmamız ve ekonomik refah için kesinlikle bu zihniyet dönüşümünü tamamlamamız lazım. Bunun başı eğitim, daha sonra çalışan bayana teşvikler getirilmeli, mesela çalışma hayatında bayan istihdamını artırmak istiyorsanız, çalışan bayana eğitim veren şirketlere vergi muafiyeti getirin” diye konuştu.

Kadının haklarının savunmasında tekrar en çok sivil toplum örgütlerine güvendiklerini aktaran Ger, “Siyasete ve iş dünyasına hiç güvenilmiyor, devlete de hiç güvenilmiyor, aslında bu da İstanbul Kontratından çıkmamızla görüldü” sözlerini kullandı.

“Depremde bayan örgütleri istiklal savaşı gibiydi”

Depremde bayan örgütlerinin çalışmasının kusursuz olduğunu söyleyen Ger, “Deprem sonrası bayan örgütlerinin çalışması İstiklal Savaşı üzereydi, bayan hareketi çabucak bölgeye indi ve devlet ile birlikte çalıştı. Sivil Toplum hareketi 5’inci güçtür” dedi.

Çok uzun vakittir toplumsal cinsiyet eşitsizliğine şahit olduğunun altını çizen Ger, Yanındayız Derneği ile ilgili olarak “Yanındayız Derneği değişik ve özgün bir dernek, dünyada iki-üç tane var Türkiye’de de tek. Bizim Derneğimiz erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu olduğu bir Dernek. Zira burada bir zihniyet değişimi gerekiyor ve erkeklerin bunu anlayarak bunun toplumsal bir problem olduğunu ve kendilerinin de zihniyetlerini geliştirerek bayanların yanındayız demeleri önemli” bilgisini aktardı.

“Ataerkil zihniyet sorgulanmalı”

“Ataerkil zihniyetin sorgulanması ve erkekelerin de bayanların yanında durmaları ve takviye olmalarının kıymetini vurguluyoruz” diyen Ger, sarsıntı sonrası da yalnız yardım toplamadıklarını bir gereksinim haritası yaparak yol aldıklarını söz etti.

Dernek kurucusu Mert Fırat ve Cihan Bingöl ile birebir ve nakdi olarak pek çok kuruma dayanak verildiğini belirten Ger, zelzele sonrası dernek tarafından yapılanları da şöyle özetledi.

“Biz zelzelenin çabucak sonrasında sürdürülebilir ve uzun soluklu projeler yapmak gerektiğini düşünerek “Yanındayız Karavanı” projesini çıkardık. Köylere erişim güç oluyor, burada saha çalışması yaptık ve Oyun Terapileri Derneği ile birlikte bayanlara ve çocuklara terapi yapmayı birebir vakitte muhtaçlık ve hijyen setleri, besin üzere muhtaçlıkları köylere ulaştıracağımız bir proje bu.

Gaziantep’te Ticaret Odası da bize takviye oldu. Öncelikle en çok gereksinim olan köylerden başlayacağız.”

Projenin finansmanın da iki ayaklı olduğunu tekrar gereksinim haritası ile Yanındayız Kumbarası oluşturduklarını tabir eden Ger, herkese bir davette bulunurak her türlü bağışı kabul edeceklerini söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar