• YARIM ALTIN
  6.282,00
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9273
  % 0,05
 • € EURO
  31,2473
  % 0,01
 • £ POUND
  36,4762
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,0408
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3197
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  1266924,248
  % 4,75
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

“Kadınların yüzde 58’i işe girmek için eşinden müsaade istiyor”

“Kadınların yüzde 58’i işe girmek için eşinden müsaade istiyor”

Ipsos’un kadın-erkek eşitliğine yönelik toplumun düşünme biçimi ve algısını gösteren araştırması, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için daha çok yol alınması gerektiğini gösterdi.
Araştırmaya nazaran, Türkiye’de öncelikle Anayasa’da kadın-erkek eşitliğini garanti altına alan unsur ile bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamak üzere devleti yükümlü kılınmasına, bir dizi yasal düzlenmeye gidilmesine rağmen bugün; ülkede bayan ve erkeklere eşit davranıldığını düşünen bireylerin oranı yalnızca yüzde 17.

Toplumda, ailede ya da iş yerinde bayan ve erkeklere eşit davranıldığı görüşünde olan bireylerin oranı yüzde 30 civarında kaldı. Araştırmaya katılanların çok büyük bir kısmı bayanlara hem toplum içinde hem de aile içinde eşit davranılmadığını düşünüyor.
Toplumun yüzde 58’i bayanların eşilerinden müsaade almadan iş ömrüne katılamadığı görüşü hakim.
İş hayatında da ayrımcılığa maruz kaldığını düşünenlerin de oranı epey yüksek. Aslında istatistikler bayanların yüzde 30 istihdama katıldığını gösteriyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran, ekonomik bağımsızlığı olmadığı için gerek konut içi gerek konut dışı bahislerde karar alıcı pozisyonda olmadıklarını düşenenlerin oranı yüzde 50 iken bu bu oran bayanlarda yüzde 56’ya çıkıyor.

100 bayandan 65’i hayatın her alanında erkek şiddetine maruz kaldığını düşünüyor. Her 100 bayandan 70’i aile baskısına daha fazla muraz kaldığını tabir ediyor.

Her dört bayandan üçü bayana şiddetin cezasız kaldığını düşünüyor

Araştırma katılanlara nazaran, her 10 şahıstan altısı bayanların hayatın her alanında erkek şiddetine maruz kaldığını düşünüyor, bayanlar ortasında bu oran daha yüksek, her üç bayandan ikisi bu kanıya katılıyor. Bayana yönelik şiddetin cezasız kaldığını düşünenlerin oranı yüzde 68.
Bu oran bayanlarda çok daha yüksek. Her dört bayandan üçü bu bayana şiddetin cezası kaldığını düşünüyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran, cezasız şiddet bayanların kendilerini inançta hissetmemelerine yol açıyor. Her 10 bayandan yedisi dışarıda yalnızken yahut yanlarında öbür bayanlar varken inançta hissetmiyor.

Araştırma sonucunu pahalandıran Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, “Dünya Bayanlar Günü, 167 yıl evvel 8 Mart 1857’de New York’ta bayan dokuma personellerinin daha düzgün çalışma şartları ve eşit işe eşit fiyat talepleriyle başlattıkları grev sırasında çıkan yangında 129 çalışanın hayatını kaybetmesi ile başlamış bir gayret günü. Bu nedenle İşçi Bayanlar Günü olarak da kutlanmasını atlanmaması gereken çok kıymetli bir ayrıntı görüyorum” dedi.

Üç bayandan ikisi işsiz bile değil

Gedik, 10 Şubat 2023’te yayınlanan son işgücü istatistiklerine bakıldığında bayanların işgücüne iştirak oranını yüzde 36,6 olduğunu hatırlatarak, “Yani her üç bayandan ikisi işgücüne dahil değil, işsiz olabilmek için bile öncelikle işgücüne dahil olmak gerekiyor, o üç bayandan ikisi işsiz bile değil.
İşgücüne dahil olabilen azınlık için de durum çok makus, erkeklerde işsizlik oranı yüzde 8,2 iken bayanlarda yüzde 14,4. Bayanlarda işsizlik oranı erkeklerin 1.8 katı daha yüksek” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR YAZ