Parapiyasasi.net
Kahramanmaraş sarsıntılarının sonucu: Anadolu yarımadası 3 metre batıya kaydı!
Yazar: -07 Şubat 2023
23

İtalya’nın sarsıntı ve volkanik hareketlilik konusunda otorite kabul edilen kurumu olan INGV’nin lideri Doglioni, İtalyan basınına yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen sarsıntıları kıymetlendirdi.

Doglioni, sarsıntıların Doğu Anadolu, Arap ve Afrika levhalarının buluşma noktasında yaşandığına dikkati çekerek, “Türkiye’yi uzunluktan boya geçen iki büyük faydan biri harekete geçti. Bu birebir vakitte Ürdün, İsrail, Lübnan ve Suriye’den geçen Meyyit Deniz fayıyla bir arada Orta Doğu’nun en etkin faylarından biri ki Arap yarımadasını, Afrika’dan ayırıyor.” dedi.

Bu fay boyunca yerin hareket ettiğini tabir eden Doglioni, “Maksimum hareket alanında 3 metrelik bir kayma gerçekleşti.” diye konuştu.

Doglioni, şu an için 3 metrelik yer değiştirmenin birinci kestirimleri olduğunu, fakat son tespiti uydu datalarını elde edince yapacaklarını tabir etti.

Doglioni, Türkiye’de dün yaşanan zelzelelerin çok büyük zelzeleler olduğunun altını çizdi.

Türkiye’deki zelzeleleri yorumlayan başka uzmanlar da Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin, İtalya’da 2016’da yaşanan ve 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Amatrice sarsıntısından bin kat daha güçlü olduğunu belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar