• YARIM ALTIN
  5.455,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5693
  % 0,48
 • € EURO
  29,0652
  % 0,99
 • £ POUND
  33,5942
  % 1,09
 • ¥ YUAN
  3,7787
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2774
  % 0,73
 • BITCOIN/TL
  761645,119
  % 0,86
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kaldıraç Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaldıraç Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç sistemi, yatırımcının sahip olduğu paradan daha fazla yatırım yapmasını sağlayan bir sistem olarak açıklanabilir. Finansal işlemlerde, özellikle de foreks işlemlerinde, sıkça kullanılmakta olan bir sistemdir. Kaldıraç uygulaması, geliri maksimize etmek amaçlı, sahip olunan maddi kaynaktan daha fazlasını finanse etmeye yarayan bir uygulamadan oluşmaktadır.

Finansal İşlemlerde Kaldıraç Ne Anlama Gelmektedir?

Kaldıraç, yatırımcılar ya da firmalar tarafından değerlendirilmekte olan bir yatırım stratejisidir. Eğer bir yatırımın beklenti getirisinin, finansman maliyetinden daha yüksek olduğu düşünülüyorsa, bu yatırım için kaldıraç sisteminden faydalanılabilir. Kaldıraç sistemi, yapılacak olan yatırıma borç vasıtasıyla ekstradan bir kaynak yaratmak olarak değerlendirilebilir. Kaldıraç sistemi sayesinde her ne kadar getiri yükseltiliyor olsa da bunun yanında daha büyük bir riskin altında girilmesi durumu da vardır.

Kaldıraç kullanımı büyük ya da küçük fark etmeksizin her yatırımcı tarafından kullanılabilmektedir. Kaldıraç ile kar sağlayabilmek için genellikle risk potansiyeli düşük olan araçlara yönelmek gerekir. Çünkü yaşanabilecek aksi bir durumda, yatırımınızdan zarar etmenin yanı sıra ekstra olarak, kaldıraç sayesinde alınan yatırımdan da zarar edilir. Ayrıca, alınan borca dair finansman maliyetleri de kaybınıza yansıyacaktır. Yani, kaldıraç hayli riskli bir sistemdir. Fakat kazancı da riski kadar büyüktür. Önemli finansal araçlar arasında kabul edilmekte olan kaldıraç özellikle de firmalar tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bir sistemdir.

Kaldıraç Foreks İşlemlerinde Risk Var mı?

Kaldıraç işlemi riskli mi sorusu bu konu hakkında en çok sorulanlardan bir tanesi. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kaldıraç, riskli bir işlemdir. Kaldıraç sayesinde teminatın 200 katına kadar yatırım yapılabilirken bu oran arttıkça risk miktarı da artmaktadır. Fakat bazı önlemler alarak riski minimize etmekte mümkündür. Bunun için yatırımcıların kaldıraç etkisini optimal düzeyde tutmaları kritik önem taşımaktadır. Diğer yandan teminat tutarının iyi yönetilmesi de önem arz etmekte olan bir diğer konudur. Ayrıca, yatırımcılar kaldıraçla birlikte faiz gibi finansman maliyetlerinin devreye girdiğini ve buradan dolayı normalden daha fazla kar marjına ihtiyaç duyulacağını da aklından çıkarmamalıdır. Kısacası, kaldıraç riskli bir araç olmasının yanı sıra ciddi kazançlar elde edilmesini de sağlayabilecek bir yöntemdir.

YORUMLAR YAZ