Parapiyasasi.net
Kamu personeli: Toplu iş mukavelesi 1 Mayıs’tan evvel imzalansın
Yazar: -23 Nisan 2023
5

Kara yolları, demir yolları, vilayet özel yönetimleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Ulusal Eğitim ve Ulusal Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Türk-İş ve Hak-İş’in personel kesitini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Bölümü Kamu Patronları Sendikasının (TÜHİS) kamu patronunu temsil ettiği görüşmelerde, muhakkak bir basamağa gelindi. Kamu patronunun, taban fiyatın 11 bin 500 liraya yükseltilmesi ve 2023’ün birinci altı ayında yüzde 30 artırım yapılması biçimindeki birinci teklifini, taban fiyatın 12 bin liraya yükseltilmesi ve birinci altı ay yüzde 40 artırım olarak güncellemesiyle pazarlıklar ağırlaştı.

İşçi tarafı, aylık brüt taban fiyatın 15 bin liraya yükseltilmesi, akabinde tüm fiyatlara yüzde 15 refah hissesi ek edilmesi ve daha sonra birinci altı ay için yüzde 45 artırım yapılması tarafındaki ısrarını sürdürürken, hükümetten gelecek yeni teklifi de beklemeye başladı.

Bu kapsamda, hükümetin yeni bir teklif için hazırlıklarını sürdürdüğü öğrenilirken, görüşmelerin hafta içi hareketlenmesi ve mukavelenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden evvel imzalanması bekleniyor.

“İşçi kısmı olarak teklifi yetersiz bulduk”

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, TÜHİS’in taban fiyatın 11 bin 500 liraya yükseltilmesi ve birinci altı ay için yüzde 30 artırım yapılması teklifiyle görüşmelerin tıkanması üzerine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in devreye girdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Sayın Bakan, bayramdan evvel, Türk-İş ve Hak-İş heyetleriyle görüşerek, hükümetin yeni teklifinin taban fiyatın 12 bin lira yükseltilmesi ve birinci altı ay için yüzde 40 artırım yapılması halinde olduğunu bize iletti. Biz bu teklifi personel kısmı olarak yetersiz bulduk. Gelinen noktada, hükümetten günün şartlarını, çalışanların alım gücünü ve sunduğumuz taleplerimizi karşılayacak yeni bir teklifte bulunmasını istiyoruz.”

Diğer kontratları de yakından ilgilendiriyor

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak artırım oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Periyot Toplu Kontrat görüşmeleri, 1 Ağustos prestijiyle başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu personellerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü, memurların toplu kontratı başta olmak üzere, özel bölümde imzalanacak toplu iş kontratlarının çerçevelerini belirlemesi açısından da değer taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar