Parapiyasasi.net
Kamuoyunda dikkatler GSM şirketlerine yönelik zelzele soruşturmasında
Yazar: -07 Mart 2023
5

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda yardım, ve arama-kurtarma çalışmalarını aksatan irtibat kesintileri karşısında Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu GSM şirketlerine karşı harekete geçerken, bu şirketlere yönelik soruşturmanın ne formda sonuçlanacağını da kamuoyunda yakından takip ediliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu, 06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen zelzelelerde, işletmecilerin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğine ait başlattığı incelemeyi soruşturmaya çevirdi.

Kararda, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde gerçekleşen ve Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa vilayet ve ilçeleri ile etraf vilayet ve ilçeleri etkileyen sarsıntılar öncesi ve sonrası TT Taşınabilir Bağlantı Hizmetleri A.Ş., Turkcell İrtibat Hizmetleri A.Ş. ve Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’nin iki noktada soruşturulacağı belirtildi.

BTK tarafından yapılan soruşturmanın ana noktalarından birincisini, “Afet Acil Durum İdaresi Uyumu kümesinden 6 Şubat 2023 saat 04:17’den 1 Mart 2023 tarihine kadar şirketlerin taşınabilir baz istasyonları heyetimi ve jeneratör desteği, irtibat devamlılığının sağlanması açısından fiyatsız dakika, SMS ve internet tanımlanması, kısıtlı tüm sınırların açılması ve başka tüm süreçlere binaen yürüttüğü süreçler” oluşturdu.

Kurum tarafından ikinci soruşturma konusu da, “Başta haberleşmenin kesintisiz devam edebilmesi ve haberleşme şebekelerinin bütünlüğünün idame ettirilmesine yönelik bu süreçteki faaliyetlerinin ilgili mevzuat kapsamındaki yükümlülüklere uyumu” olarak tanımlandı.

İstanbul zelzelesinde değişen oranlarda ceza kesilmişti

Eylül 2019’da İstanbul’da yaşanan zelzele sonrasında da irtibatta aksaklıklar yaşanmış ve BTK bu aksaklıklar münasebetiyle soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın akabinde Turkcell’e bir saat 15 dakikalık kesinti nedeniyle 2018 yılı net satış fiyatı olan 13 milyar 935 milyon 760 bin 609 TL’nin yüzbinde 15’i oranında 2 milyon 90 bin TL, Vodafone’a bir saat 45 dakikalık kesinti nedeniyle 2018 yılı net satış fiyatı olan 8 milyar 196 milyon 856 bin 873 TL’nin onbinde 3’ü oranında 2 milyon 459 bin TL ceza kesilmişti.

Aynı inceleme sonucunda Türk Telekom’a ise, 27 saatlik kesinti nedeniyle 2018 yılı net satış meblağı olan 7 milyar 532 milyon 437 bin 126 TL’nin onbinde 7’si oranında 5 milyon 272 bin TL para cezası uygulanmıştı.

Türk Telekom’a ayrıyeten yetkili merciler tarafından alınmış bir karar olmaksızın, ülke genelinde birçok vilayetteki radyo erişim şebekesi elemanlarından BSC ve RNC’lerin kapatılması nedeniyle tekrar 2018 yılı net satış meblağının onbinde 6’sı oranında 4 milyon 519 bin TL para cezası uygulanmıştı.

Mevzuat ne diyor?

İlgili para cezalarına yönelik yasal destek Elektronik Haberleşme Kanunu ve Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu İdari Yaptırımlar Yönetmeliği’nde yer alıyor.

Yönetmeliğe nazaran, işletmecinin; acil durumlara ve/veya acil yardım davet hizmetlerine ait yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde işletmecinin bir evvelki takvim yılındaki net satışlarının yüzde üçüne (%3) kadar idari para cezası uygulanabiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar