Parapiyasasi.net
Kanada Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi
Yazar: -08 Mart 2023
11

Bankadan yapılan açıklamada, siyaset faizinde değişikliğe gidilmediği bildirildi.

Açıklamada, gecelik faiz oranının yüzde 4,50, banka faizinin yüzde 4,75 ve mevduat faizinin yüzde 4,50 olarak sabit tutulduğu kaydedildi.

Bankanın mali sıkılaşma siyasetini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, global ekonomik büyümenin yavaşlamaya devam ettiği ve enflasyonun hâlâ çok yüksek olmasına karşın bilhassa düşük güç fiyatları nedeniyle yavaşladığı aktarıldı.

Açıklamada, ABD ve Avrupa’da, büyüme ile enflasyon için kısa vadeli görünümlerin Ocak ayında beklenenden biraz daha yüksek olduğu söz edildi. Çin’de ise ekonomik büyümenin birinci çeyrekte toparlandığına işaret edilen açıklamada, finansal şartların ocaktan bu yana sıkılaştığı ve ABD dolarının güçlendiği vurgulandı.

Kanada’da ekonomik büyümenin 2022’nin dördüncü çeyreğinde yatay seyrettiği ve Bankanın öngördüğünden daha düşük bir düzeyde gerçekleştiği belirtilen açıklamada, “Kısıtlayıcı para siyaseti hanehalkı harcamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor ve yavaşlayan iç ve dış talebin yanı sıra iş yatırımları da zayıfladı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Ülkede işgücü piyasasın ise sıkı kalmaya devam ettiği kaydedilen açıklamada, istihdam artışının şaşırtan derecede güçlü olduğu, işsizlik oranı tarihi düşük düzeylere yakın seyretmeye devam ettiği ve açık iş konumları arttığı aktarıldı. Açıklamada, son çeyreklerde verimlilik düşerken fiyatların yüzde 4 ila yüzde 5 ortasında artmaya devam ettiğine de dikkat çekildi.

Ekonomik gelişmeler ve geçmişteki faiz artışlarının tesirinin değerlendirilmeye devam edileceği belirtilen açıklamada, enflasyonu yüzde 2 maksadına düşürmek için gerekirse siyaset faizini daha da artırmaya hazır olunduğu vurgulandı.

Kanada Merkez Bankası, yüksek enflasyonla uğraş için Mart 2022’den bu yana arka arda 8 defa faiz artırımına gitmiş ve faiz oranını toplam 425 baz puan artırmıştı. Son toplantıda alınan kararla Kanada Merkez Bankası, yaklaşık bir yıldır birinci sefer faiz oranını sabit tuttu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar