Parapiyasasi.net
Kanada’dan TikTok yasağı
Yazar: -27 Şubat 2023
9

National Post Pazartesi günü federal hükümet çalışanlarına gönderilen resmi yazışmaya atıfta bulunarak Kanada’nın Çin toplumsal medya uygulaması TikTok’u Salı gününden itibaren tüm hükümet tarafından verilen aygıtlardan yasakladığını bildirdi.

Gazetenin haberine nazaran, Kanada’nın hükümet bilgilerinin güvenliğini sağlama kararı, dahili bir incelemenin TikTok’un bilgi toplama tekniklerinin kullanıcıları siber hücumlara karşı savunmasız bırakabileceğini göstermesinin akabinde verildi.

Avrupa Komitesi’nin misal bir yasak koymasından günler sonra gelen bu hareket, TikTok’un Çin hükümetine yakınlığı ve dünya genelindeki kullanıcı datalarını elinde tutmasıyla ilgili telaşlar nedeniyle büyüyen kısma dikkat çekiyor.

Kanada’nın federal ve lokal ferdî zımnilik konusunda düzenleyici kurumları, platformun ferdî bilgileri toplaması, kullanması ve ifşa etmesiyle ilgili telaşlar nedeniyle Çinli ByteDance Ltd firmasına ilişkin uygulamayı birlikte inceledikleri belirtildi.

Kanada’nın atağı, son yıllarda Ottawa’nın Çin’in seçimleri etkilemeye çalıştığı ve hava ve deniz gözetleme faaliyetleri yürüttüğü istikametindeki suçlamaları üzere çeşitli nedenlerle gerginleşen Çin-Kanada münasebetlerinde yeni bir sorun olmak potansiyeli taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar