Parapiyasasi.net
Kara Liste Nedir?
Yazar: -03 Mart 2019
31

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankalara olan borçlarını düzenli şekilde ödemeyen kişiler, belirli zorluklarla karşı karşıya kalır. Bu süreçte bankalar tarafından uygulanan en ağır yaptırım, kişileri kara listeye almak olacaktır. Bu süreç oldukça zor olduğu için ‘’kara liste nedir?’’, ‘’kara listeden nasıl çıkılır?’’ tarzında sorular sıkça soruluyor. Kara liste, ödemelerde gecikme yaşayan ve bunun sonucunda yasal takibe alınan kişiler için yapılan bir uygulamadır. Bu kişiler geri ödeme konusunda büyük risk teşkil ettiği için bankalar bu kişileri kara listeye alır ve tekrardan kredi kullanması önlenir.

Kara Listeye Neden Girilir?

Yasal olarak bankalara olan borçları ödemek için belirlenen süreler vardır. Bu borçlar maksimum 90 gün içinde ödenmelidir. Bu süre içinde borcunu ödemeyen kişiler hakkında yasal takip başlatılır. Halk arasında avukatlık olmak şeklinde bilinen bu durum, kişileri birçok zorlukla karşı karşıya bırakır. Yasal takip sürecinde bankalar avukatlar aracılığıyla kişilere ihtar çeker ve borcun ödenmesini ister. Bu süreçte borç ödense bile kişiler hakkında kara liste uygulanır.

kara listeden çıkmak

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankalara olan bütün borçlarını ödeyen kişiler, yasal olarak 5 yıl sonra kara listeden çıkar. Ancak bu durumun temel şartı, borçları tamamen kapatmış olmaktır. Borcunu kapatan kişiler yine 5 yıllık süre içerisinde kara listede olacaktır. Bankalar gerekli gördüğü zaman bu kişilere hiçbir şekilde kredi kullandırmayabilir. Yani buradaki tek inisiyatif bankalara aittir. Yüksek bir gelir durumu beyan etseniz bile, kara liste süresi dolmadan kredi kullanamayabilirsiniz.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenirim?

Hakkında yasal takip başlatılan kişilerin geneli, bankalar tarafından kara listeye alınır. Bu süreçleri kontrol etmek ve kara liste durumunu denetlemek isteyen kişiler, Findeks sistemine bireysel olarak kayıt olabilir. Findeks sistemine internet üzerinden kayıt olduktan sonra kara listede olup olmadığınızı görebilir ve borç durumunu sorgulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi başvuru süreçlerinde, bankanızdan da kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hakkınızda bir kara liste uygulaması bulunuyorsa, başvuru aşamasında bankalar bu durumu sizlere bildirir ve başvuruyu olumsuz olarak değerlendirir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar