Parapiyasasi.net
Kargo Şirketlerinin 2020 Karlılıkları
Yazar: -04 Ocak 2021
111

2020 yılını arkamızda bıraktık. Tüm dünya genelinde başta salgın hastalık olmak üzere birçok felaket gerçekleşti ve tüm hayat olumsuz etkilendi.

Çin’in Wuhan Kentinde ortaya çıkan Corona Virüs sebebi ile birçok sektör olumsuz etkilendi. Ancak kargo şirketleri her yıl hesaplanan büyüme oranlarını bu yıl 2’ye katlamıştır.

Lojistik sektörü son 10 yıldır kendini geliştirerek ciddi ivme kaydetmiştir. Perakende sektöründen, inşaat sektörüne, ilaç sektöründen, sağlık sektörüne birçok alanda lojistik hizmet veren kargolar her ne kadar 2020 yılı Corona Virüs sebebi ile kar oranı düşük geçse de kargo sektörü hareketliydi.

Birçok sektör ve firma işçi çıkarma yoluna giderken kargo şirketleri ek istihdam sağlamaya başladılar.

Kargo şirketlerinin geçtiğimiz yıl büyüme oranları %20- 25 arasında iken resmi olmayan verilere göre 2020 yılı büyüme oranları %39’ a kadar çıktığı söyleniyor.

Bu büyüme oranına e- ticaret sitelerinin bu dönemde yoğun kullanımı da etkilemiştir.

Türkiye’de Lojistik Hizmeti Veren Kargoların Oluşumu

Kargo ve lojistik hizmetleri ülkemizde yaklaşık 35-40 yıldır var olan bir hizmet sektörüdür. Diğer sektörlere göre daha yeni olan bu sektör sermaye piyasasına geçildikten sonra ivme kazanmış ve yatırımlar artmıştır.

Ortalama 100 bin kişinin istihdam edildiği kargo sektörü günümüzde birçok sektörde çözüm ortağı olmaya devam ediyor.

Türkiye’de 25 bin araç ile gün içinde ortalama 7 milyon adrese ziyaret yapılıp yine gün içerisinde ortalama 5 milyon kilometrelik yol kat edilmektedir. Ayrıca ülkemizde müşteri memnuniyeti AB standartlarının da üzerinde %97’ lik bir memnuniyet oranına sahiptir.

E- Ticaret Pazarının Büyümesi Kargo Sektörünü Nasıl Etkiler?

E- Ticaret günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile yeni dönemin trendi haline gelmiştir. Özellikle perakende sektörünün %5’ ini e- ticaret oluşturuyorken 2020 yılında bu oran ciddi miktarda artmıştır. 2021 ve ilerleyen yıllarda e- ticaret bu kadar hızlı yükselmeyecek olsa da bu 2020 yükselişi lojistik hizmeti veren kargo şirketlerinin de aynı oranda büyümesi konusunda yardımcı olmuştur.

Sektörün öncü firmaları bu yeni trendlere ayak uydurarak kargo şirketleri ile çözüm ortağı olmakta ve hizmetlerinde yeniliklere yer vermektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar