Parapiyasasi.net
Kartlı ödemeler Ocak’ta 446 milyar TL oldu
Yazar: -01 Mart 2023
7

BKM, Ocak ayına ait bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, Ocak ayı sonunda Türkiye’de 101,4 milyon adet kredi kartı, 171,4 milyon adet banka kartı ve 73,2 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

2022 yılının Ocak ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 18’lik, banka kartı adedinde yüzde 14’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 25’lik artış yaşandı.

Toplam kart sayısı ise 346 milyon adede ulaşarak geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 17 artış gösterdi.

Banka kartı ile ödeme %154 büyüdü

Verilere nazaran, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile Ocak ayında yapılan toplam ödeme meblağı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 146 artarak 446 milyar TL oldu. Bu ödemelerin 358,5 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 79,4 milyar TL’sinde banka kartları, 8,1 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın tıpkı devrine nazaran büyüme oranı yüzde 145, banka kartı ile ödemelerde yüzde 154 olurken, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran 121 olarak gerçekleşti.

Kartlarla yapılan kamu-vergi ödemeleri 2 katına ulaştı

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) birinci taksitinin ödendiği Ocak ayında, bu ödemeleri kapsayan “kamu-vergi ödemeleri” bölümünde kartlı ödeme fiyatı 19,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu kıymet 2022 yılının tıpkı periyoduna nazaran yüzde 85’lik bir büyümeye denk gelirken, vergi ödemelerinin toplam kredi kartı ödemeleri içindeki hissesi yüzde 4,2 olarak gerçekleşti.

Ocak ayında kamu-vergi ödemelerinde internetten yapılan kartlı ödeme meblağı ise geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 85 artışla 11,5 milyar TL’ye yükseldi. İnternetten yapılan ödemeler, kamu-vergi ödemelerinde gerçekleşen kartlı ödeme meblağının yüzde 60’ını oluşturdu.

Böylece, kartlarla yapılan her 5 TL’lik vergi ödemesinin 3 TL’si internetten gerçekleşti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar