• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7452
  % 0,28
 • € EURO
  29,5868
  % 0,52
 • £ POUND
  34,2249
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  3,8017
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2856
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  744021,276
  % -1,03
 • BIST 100
  8.330,64
  % -1,33

Kentsel dönüşüm için düşük faizli kredi dayanağı geliyor

Kentsel dönüşüm için düşük faizli kredi dayanağı geliyor

Hazine ve Maliye ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıkları, İstanbul başta olmak üzere birçok vilayette kentsel dönüşümün süratle gerçekleştirilebilmesi maksadıyla “Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli”ni hayata geçiriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hafta sonu Şanlıurfa’da, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile kentsel dönüşümü desteklemek emeliyle sağlanacak yeni finansman modellerine ait açıklamalarda bulunmuştu.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye nazaran, Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli ile acil dönüştürülmesi gereken konutlar için 3 başka yaklaşım geliştirildi.

Birinci modelde, konut üreticisiyle anlaşan bağımsız kısım sahiplerine piyasaya nazaran uygun şartlarda kredi kullandırılacak. Bu modelle, konut sahipleri hak kaybına uğramadan ve emsaller korunarak kentsel dönüşüm gerçekleştirilecek.

İkinci model kapsamında, ada bazlı kentsel dönüşüm için konut üreticileri teşvik edilecek. Konut üreticilerine düşük maliyetli finansman takviyesi sağlanarak zelzeleye güçlü konut arzı artırılacak.

Bu iki durumda da Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyeleri devreye alınarak hem konut üreticisinin hem de bağımsız kısım maliklerinin krediye erişimleri kolaylaştırılacak.

Türkiye “kiralık konut üreticisi” kavramıyla tanışacak
Çalışmalarına 6 Şubat’tan evvel başlanan, dünyada farklı örnekleri olan üçüncü modelle de bilhassa kiralık konut arzı artırılarak, kirada spekülasyonların ve fiyat artışlarının önüne geçilecek.

Bu modelle Türkiye’ye “kiralık konut üreticisi” kavramı kazandırılarak, üretilen konutlar, öncelikle kentsel dönüşümde riskli yapı malik ve kiracılarına hizmet sağlayacak. Kiralama fiyatları ve kira artışları kamu otoritesi tarafından belirlenecek ve kira tavanı uygulaması yapılacak.

Böylece, bilhassa Kovid-19 salgınından bu yana makul düzeylerin çok ötesinde artış gösteren kira enflasyonu dizginlenebilecek, enflasyonla çaba daha faal bir biçimde yürütülebilecek.

Ayrıca, zelzele sonrası TOKİ projelerinde misyon alan yüklenicilerin birinci etapta kontratlarını bağlamaları için muhtaçlık duydukları finansmana erişimini kolaylaştırabilmek ismine yürürlükte olan KGF paketi de revize edilecek.

2 yıl geri ödemesiz 0,69 faizle kredi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Küme Başkanvekili ve Esenler Belediye Lideri Tevfik Göksu, belediye meclisinin mart ayı toplantısında, sarsıntılardan çok kıymetli dersler çıkarılacağını belirterek, bugüne kadar kentsel dönüşüme ‘hayır’ diyenlerin milletten özür dileyeceğini tabir etti.

İstanbullulara müjde olarak bakanlıkların kentsel dönüşüm için yeni finansman modeli hazırlığında olduğunu belirten Göksu, konutunu dönüştürmek isteyen her İstanbullunun, en az 1 milyon lira olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz 0,69 faizle kredi kullanabileceğini bildirdi.

YORUMLAR YAZ