• YARIM ALTIN
  5.678,00
  % -0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7549
  % 0,33
 • € EURO
  29,3069
  % -0,42
 • £ POUND
  33,8343
  % -0,91
 • ¥ YUAN
  3,8007
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2849
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  741130,657
  % 0,49
 • BIST 100
  8.259,27
  % -0,86

konutta yüksek satış ve kiraya soruşturma

konutta yüksek satış ve kiraya soruşturma

Tüm ülkeyi hüzne boğan ve 11 ili etkileyen sarsıntılardan konut fiyatlarında görülen hareketlilik üzerine soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konut satış ve kiralama bedellerinde son 20 günde önemli artışlar yaşandığının tespit edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Öte yandan Bloomberg’te yer alan bir habere nazaran, hükümet ‘fahiş kira, fiyat artışına’ mahpus cezasına yönelik çalışma başlattı belirtildi.

Habere nazaran, 11 ili etkileyen, 45 bine yakın insanın hayatını kaybettiği, yüz binlercesinin evsiz kaldığı sarsıntıların akabinde önümüzdeki ay başında yeni inşaatlar için harekete geçmeye hazırlanan hükümet, fahiş fiyat artışları için de 2 ila 5 yıl ortasında mahpus cezası getirmeye hazırlanıyor.

Bir yetkilinin verdiği bilgiye nazaran hükümet, 1 yıl içerisinde 400 bin konut üretmeyi hedefliyor. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde inşaat kesimi temsilcileriyle Gaziantep’te bir ortaya geldi. Toplantıya TOKİ, LİMAK, TOBB ve İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) yanı sıra, alçı, armatür, boya, kalıp, yalıtım, ahşap, pencere üzere inşaatın ana bileşenlerinin çatı örgütleri de katıldı.

Fahiş fiyata ifşa uyarısı

Hükümetin süreçte üzerinde durduğu iki kıymetli mevzu inşaat gereç fiyatlarında yaşanabilecek artışlar ve son periyotta yaşanan kira artışları. Bir yetkilinin verdiği bilgiye nazaran, hükümet fahiş kira ve fiyat artışları için yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışıyor.

Buna nazaran fahiş artış yapanlar için 2 ila 5 yıl ortasında değişen mahpus cezaları gündeme gelecek.

İnşaat üretim süreçlerinde de fiyat sabitlemesi yapılacak. TOBB 11 vilayette hammadde ve girdi maliyetlerinde bir artış olmadığı sürece zelzele bölgesine yönelik inşaat gereci ürünlerinde
fiyat artışı yapılmayacağını duyurmuştu. Üst seviye yetkilinin verdiği bilgiye nazaran, Bakan Kurum da, kesim temsilcileriyle yaptığı toplantıda fiyat artışları konusunda ikazda bulunurken, süreci fırsata çevirenlerin kamuoyuna ifşa edileceği ihtarında bulundu.

Geçen yaz TBMM’de kabul edilen ve 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren düzenlemeyle 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira mukavelelerinde bir evvelki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek şartıyla artış yapılabileceği karara bağlanmıştı.

YORUMLAR YAZ