Koronavirüs nedeni ile kiralarını aksatan kiracıların mağdur olmaması için, hukukçular üç seçeneğiniz var dedi. Koronavirüs her sektörü zarara uğrattığı gibi kiracılara, kiralarını ödemelerinde de zora soktu. Kiralarını ödeme zorluğu yaşayan kiracılar için hukukçular, yargıtayın emsal kararlarını çözüm olarak gösteriyor. Yargıtay verdiği kararlar ile salgın nedeni ile işten çıkarılan ve maaşlarını alamayan kişiler ile faaliyetlerini durduran iş yeri sahiplerine, bazı çözümler ortaya koydu. yargıtayın emsal kararlarında mağdur olan bu kişilerin, mülk sahiplerinden erteleme veya indirim talep edebileceğine karar verdi.

Mülk Sahibine Yazılı Bildirim Şart

Hukukçular, kiracıların erteleme, taksitlendirme veya indirim talep edebilmeleri için bu taleplerini yazılı olarak mülk sahiplerine bildirmeleri gerektiğini söylüyorlar. Kiracılar, yapacakları bu yazılı bildirimde koronavirüsten oluşan mağduriyetlerini de açıklamaları gerekiyor.

Kiracılar Yargıya Başvurabilir

Hukukçular, kiracıların kendi kusurlarından kaynaklanmayan bu mağduriyetlerini, mülk sahiplerine bildirip indirim, erteleme veya taksitlendirme talep ettiklerinde bunun kabul edilmesi gerektiğini açıklıyorlar. Mülk sahiplerinin bu üç seçenekten birini kabul etmemesi durumunda ise, yargıya başvurmalarını öneriyorlar.