Parapiyasasi.net
KOSGEB Girişimcilik Desteği ve Eğitimleri
Yazar: -30 Mart 2019
35

KOSGEB girişimcilik destekleri ile hem farklı alanlarda gelişmiş işletmelerin açılmasını hem de üretilen materyallerin kalitesinin ön plana çıkarılmasını mümkün kılmaktadır. Yerli ürünlerin sadece yurtiçinde değil aynı zamanda yurtdışında da kendini gösterebilmesi için gerekli desteklemeler sağlanmaktadır.

Danışmanlık Hizmeti Nedir?

KOSGEB danışmanlık desteği kapsamında bilgi alabileceğiniz alanlar şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Yatırım değerlendirmesi ve fizibilite raporlarının hazırlanması

 • Üretim yönetim sistemi, kurumsallaşma

 • İnsan kaynakları, iş gücü ve kaynakların verimli kullanılması

 • Ekonomik planlama ve kontrol

 • Yönetim modelleri ve stratejik planlama

KOSGEB endüstriyel uygulama destek programı kapsamında da aynı şekilde bilgi sahibi olarak endüstriyel manada çok daha gelişkin bir yapının oluşturulması için gerekli olan finansal desteği elde etme imkanını yakalayabilirsiniz.

Eğitim Süreci Nasıl İşlemektedir?

KOSGEB eğitim başvurusu yapıldıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde gerekli olan hizmeti almaya başlayabilirsiniz. Eğitim alacağınız desteğe göre saat bakımından ve katılım türü bakımından farklılık arz edebilmektedir. Bu nedenle standart bir eğitim ağından bahsetmek mümkün değildir. Bazı programların kontenjanlarının çok kolay dolması söz konusu olabilmektedir. Tam da bu sebep ile başvuru tarihleri konusunda oldukça hassas olmanız gerekmektedir. KOSGEB destek hattı üzerinden konu hakkında ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Girişimcilik Destek Programları Nasıl İşlemektedir?

KOSGEB genel destek programı kapsamında kişilerin elde edebilecekleri hibelerin bir kısmı şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Üst limiti 2000 lira olan işletme kuruluş desteği

 • Kuruluş dönemi makine ve teçhizat desteği

 • Ofis donanım ve yazılım desteği

 • İşletme giderleri desteği

 • Sabit yatırım desteği

KOSGEB girişimci destek işlemleri bu biçimde kolay bir şekilde hesaplara aktarılabilmektedir. KOSGEB girişimcilik programları kapsamında kişilerin elde edecekleri toplam desteğin 150 bin liraya kadar artış gösterebileceği de bilinmektedir. Kişiler dilerlerse hibe ile kısıtlı kalabilir dileyen kişiler de kredi olanaklarından ayrıca destek alabilir. Bu konuda yapılacak olan başvuruların ayrıca dikkate alınması gerekmektedir.

E-devlet Üzerinden Başvuru Formu Doldurma İşlemleri

KOSGEB girişimcilik başvuru formu doldurma aşamasında kişilerin vermiş oldukları bütün bilgilerin muhakkak gerçeği yansıtır nitelikte olması gerekmektedir. Veri tabanına kayıt ya da başvuru işlemleri sırasında verilen bilgilerin yanlış olması durumunda KOSGEB hibelerinden tam olarak men edileceğinizin farkında olmanız gerekmektedir.

Başvuru formu doldurma işlemleri sırasında gösterilen özenin aynı şekilde iş planı oluşturma konusunda da sergilenmesi gerekmektedir. Bu konuda plan hazırlığının sorunsuz olması kişilerin kredi elde etmesini ve hibe almasını kolaylaştırmaktadır. İsteyen kişiler iş planının hazırlanması konusunda bu konuda uzan biçimde hizmet veren kişilerden de destek alabilir.

Stratejik Ürün Desteği Nedir?

KOSGEB hangi işlere destek veriyor konu başlığı altında en önemli noktaların başında gelen stratejik ürün konu başlığı ile alakalı şu detayların göz önünde bulundurulması gerekmektedir;

 • Kişilerin elde edecekleri toplam tutar geri ödemeli/ geri ödemesi 5 milyon liraya kadar erişebilmektedir.

 • Bu program kapsamında odak noktası olarak ithalat oranı yüksek olan ürünler tercih edilmektedir. İthalat oranı yüksek olan ürünler bu desteklemeler ile beraber çok daha kaliteli bir biçimde üretimi yapılır bir hale gelmektedir.

 • KOBİlerin teknolojik olarak desteklenmeleri sayesinde kapasitelerinin sınai bakımdan en üst noktaya çekilmesi hedeflenmektedir.

 • Özellikle ülkenin genelinde geçerli olan cari açığın azaltılması noktasında da stratejik ürünler önemli bir noktaya sahiptir.

 • Küçük ve orta ölçekli olan firmaların büyük firmalar ile beraber hareket etmesi mümkün kılınmaktadır.

KOSGEB hibe nasıl alınır konu başlığı altında stratejik ürün bazında bu detayların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
 1. TraderHelp.Info dedi ki:

  Uygulama Girişimcilik Eğitiminin başarıyla tamamlanmasından sonra isletmenin açılışı yapılarak KOSGEB’e başvuruda bulunulabilir. KOSGEB’in başvuruyu uygun bulması halinde destekleme işlemi yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar