Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Kredi kartlarının büyük bir çoğunluğunda tüketiciler faizlerle bankalara belirli miktarlarda kazanç sağlarlar ancak aidat kesintisiyle de karşı karşıya kalırlar. Aidat kesintisi yaşayan birçok tüketici direkt olarak kredi kartı aidatı geri alma konusunda ilgili müşteri hizmetlerine başvuruda bulunur. Bankaların müşteri hizmetleri ise tüketicilere daima olumsuz yanıt verirler. Günümüzde hemen hemen her kredi kartından alınan aidat, yalnızca belirli kredi kartı ürünlerinde alınmaz.

Tüketiciler bu nedenle kredi kartı seçimi konusunda hem uygun faiz oranlarına sahip olan hem de aidat kesintisi olmayan kartlara yönelmelidirler. Daha doğrusu kredi kartı tahsis eden banka personelinin bu konuda tüketicilere yardımcı olması gerekir. Genel olarak da yardımcı oldukları görülmez ve aidat kesintisi olan kartlar bir şekilde tüketiciye tercih ettirilir.

Her ne kadar telefonun diğer ucundaki müşteri temsilcisi bu konuda olumsuz yanıt verse de aslında kredi kartı aidatı geri alma işlemi yapmak mümkün. Sadece biraz müşteri temsilcilerini ve bankayı zorlamak hatta direkt olarak rest çekmek gerek. Peki, kredi kartı aidatı nasıl geri alınır? Aidat yasal mı? Tüketici bu konuda nasıl bir yol izlemeli?

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Kredi kartında kesinti yapıldığını gören birçok tüketici, haliyle direkt olarak “kredi kartı aidatı yasal mı?” sorusunu sorarak haklarını aramaya başlar. Kredi kartı aidatı geçtiğimiz yıllarda yasal değildi ancak yapılan düzenleme ile yasal hale geldi.

Kredi kartı aidatı konusunda dili yanan birçok kişi olunca BDDK bu konuda yapmış olduğu düzenlemeyle kredi kartı aidatını yasallaştırdı ancak bir şart getirildi. Bankalar mutlaka kredi kartı ürünleri arasında, her tüketiciye hitap eden bir aidatsız kart bulundurmak zorunda ve bu kartlar birçok banka da bulunmakta. Bu durumu da tüketici aleyhine çeviren bankalar, aidatı olmayan kartların faiz oranlarını yükselterek, diğer kartların da faiz oranlarını düşürerek, aidat kesintisi yapabilecekleri kartların tercih edilmesine sebep oluyorlar.

Haliyle sözleşme şartları içerisinde bu durum yer alıyor ve tüketici kredi kartı aidatı geri alma konusunda olumsuz bir sonuçla karşılaşıyorlar. Her ne kadar sonuç olumsuz olsa da bankalardan direkt olarak kesilen aidatın alınması mümkün. Bu konuda birkaç yöntem kullanılarak, alınan aidat herhangi bir puana veya kampanyaya çevrilmeden tekrar kartınıza yansıtılabilir.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatının geri iade edilmesi konusunda bankalar olabildiğince limitleri zorlarlar. Siz her ne kadar karşınızdaki müşteri temsilcisine iade isteğinizi dile getirseniz de bu konuda direnen bankalar, hiçbir şekilde iade gerçekleştirmezler.

Bankalar öncelikle kredi kartı aidatının tutarını veya yarısını puana çevirme teklifinde bulunurlar. Bu tutar puana çevrilse bile tüketici yalnızca anlaşmalı işyerlerinde bu tutarı kullanabilir ve birçok yerde de kullanması pek mümkün olmaz. Bununla birlikte yine kredi kartından yapılan kesinti tutarının yarısının borçtan düşülebileceği veya bu tutarın özel şartlarda harcanabileceği gibi konularda da teklifte bulunabilirler. Sonuç olarak bankalar, kredi kartı aidatı geri alma talebinde bulunan müşteriye tam olarak olumsuz yanıt vermezler. Peki, müşteri ne yaparak kesilen aidat tutarını geri alabilir?

Kredi Kartının İptali Yöntemiyle Aidatı Geri Alma

Her ne kadar sert ve sizin için de olumsuz yönde bir teklif olarak görülse de kısa bir süre içerisinde tutarın geri iade edilmesine olanak sağlar. Eğer müşteri temsilcisi herhangi bir şekilde tutarı geri iade etmezse, kişinin kredi kartını iptal ettirmek istediğini belirtmesi durumunda müşteri kaybının gerçekleşmemesi için telefondaki temsilci durumu tüketici lehine dönüştürmeye çalışır.

Bu konuda çoğu temsilci konuştuğunuz dakika itibariyle iade gerçekleştirirken, bazıları da talebinizi işleme alır ve kartın iptalini gerçekleştirir. Kartın iptali nedeniyle tüketicinin endişelenmesine gerek yoktur. Bankalar 24 saat içerisinde konu hakkında tüketiciye dönüş yapar ve kredi kartı aidatı geri alma talebini olumlu yönde sonuçlandırır.

Banka geri dönüş yaptığında ise öncelikle kartın neden iptal edildiğini sorar. Verilen cevap “aidat” ise bu aidatı geri iade edebileceklerini belirtirler. Bunun için de sizden 12 ay boyunca kartı kullanıma kapatmama sözü isterler. Eğer siz 12 ay boyunca kartı kullanacağınızı beyan ederseniz, kesilen aidat tutarı anında tarafınıza iade edilir. Kredi kartı iptali yöntemi her ne kadar olumsuz ve çözüm getirmeyen bir yöntem olarak görülse de kredi kartı aidatı geri alma 2018 yılı içerisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği

Kartı iptal etme yoluyla da kesilen tutarı iade alamadıysanız, İlçe Kaymakamlığı bünyesinde yer alan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne göndermiş olduğunuz bir dilekçe sayesinde kredi kartı geri alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten kolaylıkla bulabileceğiniz bir kredi kartı aidatı geri alma dilekçe örneği ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Dilekçe içerisinde AD, SOYAD, TC KİMLİK NO, ADRES, KONU ve sorunun PARASAL DEĞERİ gibi bilgilerin açık ve doğru bir şekilde girilmesi gerekir.