Parapiyasasi.net
Kredi Kartı ile SGK Ödeme
Yazar: -18 Mart 2019
134

Kredi Kartı ile SGK Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK borcunu kredi kartı ile ödeme imkânı tanıyan bankalar bulunmakta olup bu bankalar aracılığı ile ödeme yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ödemesini kredi kartı ile internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM’ler üzerinden yapabilmek mümkündür. SGK ödemeleri aynı zamanda PTT üzerinden de yapılabilmektedir. Kredi kartı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ödemesi yapmak isteyenler için Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesi üzerinden de ödeme seçeneği sunulmaktadır. E- devlet aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna dair kredi kartı ile prim borcu ödeme işlemi de yapılabilmektedir.

SGK Borç Ödeme

SGK prim borcu ödemek isteyenler ödeme işlemi için herhangi bir kuruma gitmeden online platformlar aracılığı ile kolaylıkla ödeme yapabilmektedir. SGK borç ödeme işlemini gerçekleştirmek için birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler aracılığı ile SGK prim ödemesi kolaylıkla yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu borç ödeme yöntemleri şu şekildedir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi
 • E- Devlet Kapısı
 • Bankaların internet ve mobil bankacılıkları

Aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu ödemesi yapılabilmektedir.

sgk kredi karti ile borc odeme

SGK Prim Ödemeleri Sorgulama

SGK prim borcunun olup olmadığını öğrenme amacı ile SGK prim borcu sorgulama işlemi online ortamda yapılabilmektedir. Bankalara gitmeden ya da Sosyal Güvenlik Kurumunda sıra beklemeden kolay ve hızlı bir şekilde mevcut prim borcu öğrenilebilmektedir. Bunun için kullanılan birçok platform bulunmakta olup bu platformlar şu şekildedir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi
 • E- Devlet uygulaması

Üzerinden SGK prim sorgulama işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gereken tüm ödemeler ve borç bilgileri hem SGK aracılığı ile hem de e- Devlet uygulamasından öğrenilebilmektedir.

SGK Borç Sorgulama T.C. ile

 • Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgulama işlemi sırasında istenen bazı bilgiler bulunmaktadır. SGK borç sorgulama nasıl yapılır sorusu şu şekilde açıklanabilir;
 • E- Devlet aracılığı ile yapılan SGK borç sorgulama işlemlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası (T.C. kimlik numarası) gerekmektedir.

Aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesi üzerinden yapılacak olan prim borcu sorgulama T.C. no ile yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu sorgulamasını gerçekleştirebilmektedir.

sgk prim borcu taksitlendirme kredi kartıyla ödeme

SGK Borç Sorgulama E- Devlet

E- Devlet hizmetine giriş yaparken Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı bilgileri gerekmektedir. Şifre ile giriş yapılacak ise de yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ve şifre ile giriş yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumuna ait menünün seçilmesi gerekmektedir. Menüde yer alan maddeler arasından “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” maddesinin seçilmesi gerekmektedir. Site içinde yer alan arama motorunu kullanarak da prim borcu sorgulama sayfasına ulaşmak mümkündür.

SGK Prim Ödeme Son Günü

SGK borç ödemenin son günü ödeme türüne göre değişiklik göstermektedir ancak genellikle bir sonraki ayın son iş günü kabul edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) için prim ödemesi yapılacak ise son ödeme tarihi bir sonrası ayın son günü olarak kabul edilmektedir. Eğer bir sonraki ayın son günü hafta sonuna denk geliyor ise ondan önceki hafta içinin son gününde ödemenin yapılması gerekmektedir. Prim borcu geciktiği takdirde üzerine borç eklenmekte olup miktarda artış yaşanmaktadır. BAĞKUR ve genel sağlık sigortasına yönelik yapılan prim ödemeleri için de aynı kural geçerlidir. Sadece aylık prim ödemeleri ve hizmet belgesine yönelik ödenecek tutarların bir sonraki ayın ilk 20 günü içinde yapılması gerekmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulama

İşveren prim borcu öğrenmek istediği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesini kullanması gerekmektedir. E- Devlet üzerinden de SGK prim borç sorgusu yapılabilmektedir. Ancak işverenler tarafından genellikle Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan e- SGK sitesi kullanılmaktadır. İşveren borcunu ödemek istediği takdirde kredi kartı ile SGK borcu ödemesi yapabilmektedir. Bunun için sisteme girmesi gereken bilgiler bulunmakta olup bu bilgiler aracılığı ile güncel borç durumu ve ödenmesi gereken miktara yönelik ayrıntılı bilgi erişime açılacaktır.

İşveren SGK Borcu Ödeme İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumuna ait borçları ödemek ya da sorgulamak isteyen bir işverenin kullanması gereken online platform SGK’nın resmi sitesidir. E- SGK aracılığı ile borç sorgulama ve borç ödeme gibi borca yönelik işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. E – SGK işveren kart ile prim borcu ödeme işlemi çok basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Zaman kaybı yaşamadan ve banka sırası beklemeden SGK prim borçlarını ödemek günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Prim Borcunun Kredi Kartı ile Ödenmesi

Prim borcunun kredi kartı ile ödenebilmesi için günümüzde birçok platform kurulmuş ve bu platformlar aracılığı ile zaman kaybı yaşamadan ödeme yapılması mümkün hale gelmiştir. Kurumlarda kaybedilecek zamandan ve stresten tasarruf yapılmasını da sağlayan bu platformlar aracılığı ile SGK prim borcu ödemesi kolaylıkla yapılabilmektedir. SGK prim borcu ödemesini yapmak için öncelikle hangi bankanın bu konuda yetkili olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı ile Prim Borcu Ödenen Bankalar

SGK borcunun ödenebilmesini sağlayan birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların online platformları aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri yapılabilmektedir. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan bu bankalar ise şu şekildedir;

 • Halk Bankası
 • QNB Finansbank
 • Türkiye Finans Bankası
 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ak Bank
 • Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Bankası
 • Albaraka Türk Bankası
 • Bank Asya
 • Yapı ve Krediler Bankası
 • HSBC
 • Deniz Bankası

Üzerinden SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi Kartı ile SGK Borcu Ödeme

Kredi kartı ile Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu ödemesi yapmak için öncelikle ilgili bankanın internet şubesinin olması gerekmektedir. İnternet şubesi aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu borç ödemeleri kolaylık ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve ATM aracılığı ile de Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu ödemesi yapmak mümkün kılınmıştır.

İnternet Bankacılığı ile SGK Borcu Ödeme

İnternetten SGK borcu ödemek için öncelikle ilgili bankanın internet bankacılığına giriş yapılması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullanılmıyor ise mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı da tercih edilebilmektedir. İnternet bankacılığına giriş yapıldığı zaman ödemeler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumunun bulunması ve ödemenin kredi kartı ile yapılması gerekmektedir. Direkt olarak hesaptan para çekme şeklinde de prim borcu ödemesi gerçekleştirilebilmektedir.

İş Bankası SGK Borç Ödeme

Türkiye İş Bankası’nın internet bankacılığı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan prim borçları ve diğer ödemeleri yapmak mümkündür. İş Bankası bu hususta kullanıcıdan 1,00 Türk Lirası ödenek kesmektedir. ATM, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve e- Devlet üzerinden İş Bankası kredi kartı ile SGK ödemesi yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası SGK Borç Ödeme

Ziraat Bankası prim borcu ödemesi için kullanılabilen bankalar arasında yer almaktadır. Ziraat Bankası aracılığı ile herhangi bir işlem ücreti kesintisi yaşamadan kredi kartı ile SGK borcu ödeme işlemi yapılabilmektedir.

Garanti bankası ile SGK Borcu Ödeme

Garanti Bankası SGK prim borcu ödeme işlemi için ücret kesintisi yapmayan bankalar arasında bulunmaktadır. Garanti Bankası aracılığı ile kredi kartı kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumuna ait tüm ödemeler ve prim borcu ödemesi yapılabilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar