Parapiyasasi.net
Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?
Yazar: -20 Mart 2019
179

Trafik cezasını kredi kartı ile ödemek için birçok farklı online ödeme kanalı oluşturulmuştur. Bu ödeme kanalları arasında e- Devlet, anlaşmalı bankalar, PTT ve Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sitesi bulunmaktadır. Trafik cezasının sorgulama işlemleri de Emniyet Genel Müdürlüğünün kurumsal sitesi üzerinden yapılabilmektedir. E- Devlet aracılığı ile de trafik cezası sorgulama işlemi yapmak mümkün olup ödeme işlemleri banka üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir İnternetten?

Online trafik cezası ödeme işlemi oldukça kolay olup anlaşmalı bankalar ve e- devlet üzerinden ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Anlaşmalı bankaların, internet bankacılığı ve mobil şubeleri üzerinden işlem yapmak oldukça kolaydır. İnternet bankacılığı giriş bilgileri ile sisteme giriş yapıldıktan sonra ödemeler sayfasından trafik cezası ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Trafik cezası ödeme işlemi ayrıca;

 • PTT
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Gelir İdareleri Başkanlığı
 • E- Devlet

Aracılığı ile yapılabilmektedir. Sorgulama işlemleri de aynı kanallar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

PTT Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezasını PTT’den ödeme işlemi e- PTT üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle kişisel bilgilerin girilmesi gerekmektedir. PTT sistemi üzerinden istenen bilgiler şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası
 • Trafik cezası bulunan aracın plaka numarası

Bilgileri girilerek öncelikle sorgu işlemi yapılmaktadır. Mevcut ceza miktarı görüldükten sonra ise ödeme sayfasına yönlendirilmektedir. Ödeme sayfasında kredi kartı ile trafik cezası ödemesi yapılabilmektedir.

"<yoastmark

Online Trafik Cezası Ödeme

Online trafik cezası ödemek için birçok farklı platform bulunmaktadır. Online ödeme kanalları arasında anlaşmalı olan bankalar sıklıkla tercih edilmektedir. Anlaşmalı bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan kredi kartı ile trafik cezası ödemeleri için bazı bankalar işletim ücretim kesmektedir. Trafik cezası ödeme işlemleri online platformlarda hafta sonları hariç yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı ve e- Devlet üzerinden yapılan hizmetler gece 22.00 ve 02.00 saatleri arasında işleme kapatılmaktadır.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri eğer internetten yapılacak ise Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi tercih edilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi aracılığı ile trafik cezası sorgulaması yapılabilmekte ve ödeme yapılacak ise kredi kartı ile devam edilebilmektedir. Trafik cezalarının sorgulanması için kimlik kartı numarası ve plaka numarası gerekmektedir. Trafik cezası sorgulamak için kullanılan bir diğer online platform ise Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube’ye ait olan trafik.gov.tr adresidir. Trafik.gov.tr adresi üzerinden trafik cezaları sorgulanabilmekte ve kredi kartı ile trafik cezası ödenebilmektedir.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirim Süresi

Trafik cezası erken ödeme seçeneği bulunmakta olup ceza tarihini takip eden 15 iş günü içerisinde ödeme yapılır ise indirim uygulanmaktadır. Trafik cezası erken ödemelerde yüzde 25 indirim uygulanmakta olup vatandaşları, borçlarını erken ödemelerine teşvik etmek amacı ile uygulanan bir sistemdir. Trafik cezası indirim süresi 15 gün olup 15 günün ardından yüzde 25’lik indirim miktarı kaldırılmaktadır.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirim Hesaplama

Trafik cezası indirim hesaplama işlemi için trafik cezasının miktarının yüzde 25’inin hesaplanması gerekmektedir. 15 gün içinde ödeme yapılacak ise trafik ceza bedelinin yüzde 25’i kadar indirim yapılmaktadır. Trafik cezası erken ödemesi için ise ceza miktarına göre hesaplama yapılması gerekmektedir.

Trafik cezası ödeme

Trafik cezası ödeme

Trafik Cezası Erken Ödeme Nereye Yapılıyor?

Trafik cezası erken ödemeleri trafik.gov.tr üzerinden yapılabildiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı ve internet vergi dairesi üzerinden yapılabilmektedir. E- Devlet aracılığı ile de sorgulama yapılabilmekte olup ödeme yapılmak istendiği takdirde Gelir İdaresi Başkanlığına yönlendirme yapılacaktır.

GİB Trafik Cezası

Gelir İdaresi Başkanlığı trafik cezaları ile ilgilenen bir kurumdur. Mali işler ile ilgilenmekte olan Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezaları ödenebilmektedir. İnternet sitesi aracılığı ile kredi kartı ile MTV ödemesini de kabul eden GİB, trafik cezalarının da online ortamda ödenmesini desteklemektedir. Kimlik kartı numarası, plaka numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile trafik cezası sorgusu ve ödemesi kolaylık ile yapılabilmektedir.

EGM Trafik Cezası

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube tarafından verilmekte olan trafik para cezalarının sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü ceza sorgusu üzerinden yapılabilmektedir. Sitede yer alan trafik sorguları menüsü üzerinden trafik para cezası sorgusu yapılabilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünde yapılan trafik cezası sorgusunun ardından kredi kartı ile trafik cezası  işlemi de yapılabilmektedir.

Bankalar Trafik Cezası

Bankalar aracılığı ile de trafik cezasını ödemek mümkündür. Anlaşmalı bankalar ile trafik cezası ödemek için ceza makbuzu ile ödeme yapılacak bankaya gidilmesi gerekmektedir. Eğer ilgili bankanın internet bankacılığı ile ödeme yapılmasına yetkisi var ise şubeye gitmeye gerek kalmadan trafik cezası online ortamda ödenebilmektedir. Trafik cezası ödemesinde anlaşmalı bankalar şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Halk Bankası
 • Şeker Bank
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Türkiye Finans Bankası
 • Aktif Bank
 • HSBC
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Finans Katılım Bankası

Aracılığı ile kredi kartı ile trafik cezası ödemesi yapılabilmektedir.

Trafik cezası sorgulama ve ödeme

Trafik cezası sorgulama ve ödeme

E- Devlet Trafik Cezası Ödeme

E- devlet trafik cezası ödemesini kabul eden online ödeme kanalları arasında bulunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün menüsünden ya da site içinde bulunan arama motoru aracılığı ile plaka cezası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Trafik cezası bulunuyor ise ödeme kanalı olan GİB resmi sitesine yönlendirme yapılacaktır.

E- Devlet Şifresi Alma

E- Devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi için e-devlet şifresi alınması gerekmektedir. E- devlet şifresi PTT üzerinden 2,00 Türk Lirası karşılığında alınabilmektedir. E- devlet şifresi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, internet bankacılığı bilgileri ve diğer giriş seçenekleri ile e- Devlet uygulamasına giriş yapmak mümkündür.

Trafik Cezası İtiraz

Trafik cezalarına itiraz yapılabilmesi için Sulh Ceza Mahkemelerine bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Sulh Ceza Mahkemelerinin verdiği karara ve dava sürecine bağlı olarak trafik cezasının ödenmesi 3 ila 5 ay arasında ertelenebilmektedir. Trafik cezalarına itiraz hakkı her vatandaş için geçerli olup uzman bir avukat ile dava sürecinin yürütülmesi gerekmektedir.

Beyanla Trafik Cezası Ödeme

Beyanlı trafik cezası ödeme işleminde herhangi bir belge bulunmadan kişinin beyanı temel alınarak yapılan ödemeyi anlatmak amacı ile kullanılmaktadır. Beyanla trafik cezası ödemelerinde indirim uygulanmamaktadır. Beyanla trafik cezası ödenmesinde herhangi bir tutanak ya da belge bulunmamakta olup Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ve plaka numarası ile işlemler yapılabilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi

İnteraktif Vergi Dairesi; Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan ve online ortamda ödeme yapılmasını kolaylaştıran bir platformdur. Yapılması gereken tüm ödemeler bu platform aracılığı ile yapılabilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezalarına ilişkin ödemeler de interaktif vergi dairesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. İnternet Vergi Dairesi ismi ile de bilinmekte olan İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabilen belli ödemeler bulunmaktadır. Sisteme e- devlet şifresi ile de giriş yapmak mümkündür.

 • Tecilli borç
 • Harç ve değerli kağıt bedeli
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi
 • Trafik para cezası
 • Kamu kurumu tarafından bildirimi yapılan borcu ödeme

Gibi birçok ödeme işlemi İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar