Parapiyasasi.net
Kredi Kartı Kayıp veya Çalınma Durumunda Neler Yapılır?
Yazar: -17 Şubat 2019
9

Kredi Kartı Kayıp veya Çalınma Durumunda Neler Yapılır?

Kredi kartı uygulaması oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Hemen hemen her kişi birden fazla kredi kartına sahiptir. İnsanlar kredi kartını bazen daha güvenli bulduklarından bu yolla para harcamayı tercih edebilirler. Nakit paranın çalınması, kaybolması gibi durumlardan kaçınmak için kredi kartı kullanımı yaygındır. Buna ek olarak bankaların kredi kartı kullanımında alışverişlerde sağladığı taksit, kampanya gibi avantajlar da tüketiciler için cazip gelmektedir. Bankalar kredi kartı kullanımının güvenli bir şekilde olması için titizlikle bu işi takip etmektedirler. Kredi kartı sahibinin dışında veya bilgisinin olmadığı harcamaların yapılması pek kolay değildir. Bu nedenle kredi kartı kullanımı güvenlik açısından büyük artılar taşıdığı için kullanılması önerilmektedir. Sık sık olarak rastlanılmasa da kredi kartı çalınma veya kaybolması gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu durumda ne yapılabilir sorusunun cevabı için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

kredi kartı çalındı

Kredi Kartı Kayıp veya Çalınma Durumunda Neler Yapılabilir?

Kredi kartınız ufak bir dikkatsizlik sonucu kayıp olduysa veya çalınmışsa yapacağınız birkaç şey vardır. Aşağıda yazılan seçenekleri uygulamanız size uzun ve kısa vadede kredi kartı harcamaları konusunda bir sorunla karşılaşma riskinizi azaltacak veya yok edecektir. Kredi kartının kayıp veya çalınması durumunda tavsiye edeceğimiz kredi kartınızı acil olarak kapattırmanızdır. Yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak:

  1. İlk yapmanız gereken şey bankanızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Bağlanacağınız müşteri temsilcisine durumu anlattığınızda gerekli işlemleri yaparak size yapmanız gerekenlerin bilgisini verecektir.
  2. Kredi kartı kayıp veya çalıntı durumunda genel olarak tüm bankalar son 24 saatte yapılan harcamalardan kart sahibini sorumlu tutmamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey; eğer işlem şifre kullanılarak yapıldıysa burada sizden kaynaklı olarak bir güvenlik açığı bulunmaktadır. Banka bu ödemeler için sorumluluğu size vermektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına kartın iptal edilmesini talep edebilirsiniz. İptal edilen kredi kart ile işlem yapılamadığından herhangi bir risk altında kalmazsınız.
  3. Kredi kartınızın kaybolduğu yere yakın bir karakol şubesine giderek durumu anlatmanız mümkündür. Karakolda tutulacak tutanak sayesinde ilerde oluşabilecek herhangi bir kredi kartı harcamasından siz sorumlu tutulmayacaksınız.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar