Parapiyasasi.net
Kredi Kartı Neden Bloke Olur, Nasıl Kaldırılır?
Yazar: -04 Aralık 2020
59

Kredi Kartı Neden Bloke Olur, Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartları hayatımızın vazgeçilmez ödeme seçeneklerinden biri oldu. Hızlı alışveriş günümüzde ihtiyaç duyulan bir gereksinimdir. Bu gereksinimin en büyük yardımcısı ise artık herkes tarafından kullanılan kredi kartlarıdır. Kredi kartlarını bizler için vazgeçilmez kılan birçok özelliği vardır, bunlardan bazıları, yüksek taksit imkanları, arttırılabilen limitler ve indirim fırsatları olarak sıralanabilir Bu özelliklerin yanında hayatımızın bir parçası olan kredi kartlarının getirdiği bazı sorunlarda var. Bunlardan biri kredi kartı bloke olma problemidir. Kredi kartları, nakit paranın yerini aldığından kartta yaşanan problemler günlük hayatta oldukça zorlayıcı olabiliyor. Kredi kartı blokesi neden olur ve kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır? Sizler için hazırlandı

Kredi Kartı Bloke Olma Sebepleri


Kredi kartları bilinçli kullanıldığı takdirde birçok fayda sağlar. Nakit para kullanımının yerine geçen kredi kartları, taksit imkanı ve çeşitli indirimlerden faydalanmamızı sağlar. Ancak bilinçsiz kullanımlarda kredi kartı çeşitli problemlere sebep olabilir. Bu problemlerin nedeni bilinçsiz kullanımla gelen, limit aşımı ve geciken ödemelerdir. Kredi kartı blokesi de bunlar sonucunda meydana gelmektedir. Kredi kartı blokesi bankalar ve kullanıcılar tarafından yaptırılabilir. Bankalar tarafından yapılan blokenin sebebi daha önce bahsettiğimiz bilinçsiz kullanımdır. Kredi kartı blokesi banka tarafından yapıldığında kartınız üç ay boyunca kullanılamaz hale gelir. Kullanıcının kendi kartını bloke etmesi durumu daha farklı koşullarda meydana gelir. Bu koşullar, kartın çalınması, kaybolması, şifrenin unutulması gibi durumlardır. Bu tür blokeleri kaldırmak için müşteri temsilcinizle iletişime geçmeniz gerekir. Aynı zamanda bu blokeleri kullandığınız kredi kartı hangi bankaya aitse, o bankanın online uygulamasından gerçekleştirebilirsiniz.
Daha detaylı incelemek gerekirse, kredi kartı çalıntı ve kayıp durumlarında başkasının kullanmasını engellemek için kişi tarafından bloke edilir. Bu blokeyi müşteri hizmetlerini arayarak yaptırabilirsiniz. Banka tarafından yapılan bloke işlemleri daha farklıdır. Kredi kart taksitleriniz üç ay boyunca, askeri düzeyde dahi ödenmediğinde banka tarafından bloke edilir. Kredi kartı bloke olma sebeplerinden bir diğeriyse kredi kartınızın kullanım süresinin dolmuş olmasıdır. Kredi kartının kullanım süresini öğrenmek için kartınızın ön yüzüne bakmanız yeterlidir. Kart kullanım süresi ay ve yıl olmak üzere kartın ön yüzünde bulunmaktadır. Kullanım süresi dolduğunda bankanızdan yeni kart talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?


Kayıp ve çalıntı işlemlerinde yapılan blokeleri kaldırmak için müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gereklidir. Kendi bankanızın müşteri temsilcisiyle görüşerek bloke kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. Kullanıcı tarafından yapılmayan bloke işlemini kaldırmak için daha farklı yollar izlenir. Kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır öğrenmek için öncelikle kartın bloke sebebini öğrenmeliyiz. Özellikle kredi kartına yeni sahip olduysanız bu problemle mutlaka karşılaşacaksınız. Yeni alınan kredi kartı kullanıcıya daima blokeli bir şekilde gelir. Kredi kartınızı teslim aldığınızda bankanızı arayıp bunu bildirmelisiniz. Teslim alındığından emin olunan kredi kartı izlenen yolla kullanıma açılır
Kredi kartınızın kullanım süresinin dolması demek, yeniden kartın bloke olması anlamına geliyor. Bu gibi durumlarda Kredi kartı bloke problemini ortadan kaldırsanız bile yeni kart talep etmeniz gerekecek. Yeni kartınız yaklaşık 15 günde size ulaştırılacaktır. Bu süre zarfında kredi kartını kullanamazsınız. Ancak kartınızın kullanım süresi henüz dolmadıysa ve şifrenizi yanlış girerek bloke olmasına sebep olduysanız izleyeceğiniz yol farklı olacak. Kartınızın üç kez şifre girme hakkı vardır. Eğer ödeme esnasında şifreyi üç kez yanlış girerseniz kartınız anında bloke olur. Bunun sebebi kullanıcı haklarını korumak ve güvende tutmaktır. Yanlış şifre sonrası oluşan blokeleri kaldırmak için, bankanın size soracağı soruları doğru yanıtlamanız gerekmektedir. Sesli yanıt sistemi veya müşteri hizmetleri tarafından, banka müşteri numaranız, kart numaranız veya anne kızlık soyadı gibi gizli bilgiler sorularak doğru cevaplar vermeniz halinde bloke kaldırılacak ve sizden yeni bir şife belirlemeniz talep edilecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar