• YARIM ALTIN
  6.285,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9273
  % 0,13
 • € EURO
  31,2119
  % -0,10
 • £ POUND
  36,4710
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3126
  % -2,36
 • BITCOIN/TL
  1272162,132
  % 4,72
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Kredi Kartında Biriken Puanlar Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartında Biriken Puanlar Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı kullanım tercihlerimizi etkileyen önemli unsurlardan biriside bize kazandırdığı puan ve ayrıcalıklardır. Kredi Kartında Biriken Puanlar Nasıl Kullanılır? Bankalar değişik isimler kullansa da temel olarak para puan, bonus ve mil puan gibi adlarla karşımıza çıkarlar. Bankaların bize sağladığı Kredi Kartı Puan uygulamaları altında yatan neden alışveriş ödemelerinde kendi bankalarının kartlarının kullanımını sağlamaktır.

Kredi Kartı İle Nasıl Puan Kazanılır?

Kredi kartı puanı kazanmanın temel yolu harcamalarımızda kredi kartını kullanmamızdır. Harcama tutarımız ile ilişkili olarak alışverişlerimizden puan kazanırız. Kazanacağımız puan sadece alışveriş tutarı ile sınırlı değildir. Alışveriş yaptığımız yer kredi kartımızın üye iş yeri ise kazandığımız puan daha fazla olacaktır. Bankaların büyük satıcılar ile anlaşarak dönem bazlı yaptığı kampanyalar da mevcuttur. Kampanya döneminde belirlenen satıcılardan yaptığımız alışverişlerde normalden çok daha fazla kredi kartı puanı kazanırız. Kampanya takiplerini kredi kartlarının web siteleri veya mobil uygulamaları aracılığı ile takip edebiliriz. Bankanın kredi kartı dışındaki ürünlerini kullanarakta kredi kartı puanı kazanmamız mümkündür. Kredi kartından otomatik ödeme verilmesi halinde kredi kartı puan kazandıran bankalarda mevcuttur.

Kredi Kartı İle Kazandığımız Puanları Nerede Harcayabiliriz?

Kredi kartında alışverişlerimiz sonucunda biriktirdiğimiz puanlarımızın Türk Lirası karşılıklarını atmlerden, internet ve telefon bankacılığı aracılığı ile öğrenebiliriz. Kredi kartı puanlarını kullanmanın en bilinen yolu biriken puanları alışverişlerde kullanmaktadır. Bu yöntem ülkemizde genellikle büyük zincir mağaza ve marketlerde yapılan alışverişlerde kullanılmaktadır. Ödeme yapmadan önce kredi kartı puanlarını kullanacağımızı kasiyere belirtmemiz yeterlidir. Kredi kartı puanımızın alışveriş tutarını karşılaması zorunlu değildir. Kredi kartında biriktirdiğimiz puanlar alışveriş tutarından az ise öncelikle puanlarımızın Türk Lirası karşılığı alışveriş tutarından düşülür. Kalan tutar ise tarafımızdan ödenerek alışveriş tamamlanmış olur.

Son zamanlarda özellikle mil puan kazandıran banka kredi kartları ile seyahat ve tatil harcamalarında puan kullanımı yaygınlaşmıştır. Bankalar özellikle yaz aylarında bu harcamalar üzerine yoğunlaşırlar. Kampanya dönemlerinde tatil ve seyahat harcamalarınız için kazandığınız puanları belli bir katsayı ile çarparak kullanımımıza sunarlar. Bu sayede fazladan bir ödeme yapmadan biriktirdiğiniz puanlardan fazlasını kullanarak avantaj elde edebilirsiniz. Son zamanlarda internet alışverişlerinde de puan kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Sanal Mağazalarda Puan Harcama seçenekleri sanal mağazalar tarafından aktif hale getirilmeye başlanmıştır. Bu özelliğe sahip sanal mağazalarda ödeme esnasında kredi kartınızda biriken puanların Türk Lirası Karşılığını görebilir ve ödeme için bu miktarın kullanılmasını seçebilirsiniz.

Kredi Kartı Puanlarıyla Bireysel Emeklilik Katkı Payı Ödeyebilirsiniz

Bankaların bize sunduğu kredi kartı puan kullanım seçeneklerinden bir tanesi de kredi kartı puanları ile yıllık kart ücreti ödeme seçeneğidir. Bankanın sunduğu yıllık ücreti olan bir kredi kartı kullanıyorsak ve bu seçeneği seçtiysek kredi kartı yıllık ücretimiz yıl içerisinde kazandığımız puanlardan düşmektedir. Bu yöntemde alışveriş seçeneğinde olduğu gibi eğer puanlarımız yıllık kart ücretine yetmiyor ise kalan tutar için tarafımızdan ödeme talep edilmektedir. Kullanımı fazla yaygın olmayan, çoğu kredi kartı kullanıcısı tarafından bilinmeyen diğer bir yöntem ise kredi kartı puanlarının Bireysel Emeklilik Katkı Payı olarak değerlendirilmesidir. Bu yöntemde kredi kartı kullandığımız bankada aktif halde bulunan bireysel emeklilik sistemimizin olması yeterlidir. Bankamıza talimat vererek ister bir seferlik istersekte düzenli olarak kredi kartında biriken puanlarımızı bireysel emeklilik hesabımıza aktarabilir ve bu tutar üzerinden de devlet katkısına hak kazanabiliriz.

Kredi kartı puan kullanımında dikkat edilecek en önemli konu bu puanların kullanım süresidir. Alışverişlerimizden kazandığımız normal puanlar kredi kartlarından silinmez. Ancak kampanya dönemlerinde kazandığımız normalden çok fazla olan puanlar belli bir süre için karta yüklenirler. Bu süre içerisinde kullanılması gerekmektedir. Kullanılmadığı takdirde iptal edilmektedirler.

YORUMLAR YAZ