Parapiyasasi.net
Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?
Yazar: -09 Nisan 2020
57

Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

Kullanılan kredi kartları ile son zamanlarda taksit erteleme gibi uygulamalar çokça kullanılır olmaya başladı. Ancak kredi kartını ne kadar bilinçli kullanıyoruz ve olaylara ne kadar hakimiz, bu konuda hiç düşündünüz mü?

Provizyon nedir? cevapla başlayalım:

Kredi kartı provizyonu nedir

Kredi kartı ile yapmış olduğunuz harcamaları bankanız teyit edebilmek adına kullanılmış olan pos cihazını ve kullanmış olunan yerin denetimi gibi bir doğrulama olduğundan dolayı onay süresi oluşu ve bu onay süresine verilen ad ise provizyon diye adlandırılır.

Provizyonda bekleyen işlemler, yapmış olduğumuz harcamaları kullanmış olduğumuz kartı vs doğrulamak adına ön onay süresinde tutulan işlemlerdir. Provizyon süresinin gerçek amacı dolandırıcıklar ve hırsızlıkların önüne geçmek adına tüm bankalarda yapılan bir uygulama olarak düşünebilirsiniz.

vizyon süresi ne kadar diye sorduğunuzu duyar gibi oldu. Gün içerisinde yapmış olduğunuz harcamalara ve işlemlere gün sonunda genellikle provizyonda kalır. Provizyonda olması kartınızdan yaptığınız işlem, harcamaların kartınızdan çekilmediği anlamını taşımaz.

Mevcut kartınızdan para çekilir ve meblağ kartınızdan düşülür, sadece ön onay aldığında dönem harcamanıza yansıtılır.

Yaptığınız harcama ve işlemlerde banka tarafından incelendikten sonra herhangi bir güvenlik sorunu teşkil etmeyen işlemler genellikle bir gün sonrasına onay alır ve kartınıza işlenir. Genelde provizyon süresi aksi bir durum olmadıkça 1 gündür. Ancak kullanılan pos ve kartın farklı bankalara ait olması durumunda 2 güne kadar uzadığı görülebilir. Benzer durumu yaşarsanız bankanızı arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Provizyonda bekleyen işlemleri iptal edebilirmiyim? Açık konumda olan provizyonda görülen işlemler mevcut limitinizden düşer ancak provizyon kapanana dek işlenmez. Kart işlemlerinde açıkta bir provizyon gördünüz vesize ait olmadığını düşünüyorsanız ivedilikle bankanızla görüşme sağlayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar