• YARIM ALTIN
  6.381,00
  % 2,15
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9208
  % 0,08
 • € EURO
  31,4850
  % -0,10
 • £ POUND
  36,7790
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  4,0533
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3172
  % -1,29
 • BITCOIN/TL
  1120130,508
  % 0,49
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi olanağı bankaların insanlara sağlamış olduğu en büyük yeniliklerden hiç şüphesiz en önemlisidir. Kredi alınırken belirli şartlar sağlandığı vakit kredi onaylanır. Bu şartlardan en önemlisi ise kredi notudur. Kredi notu bankalar için çok önemlidir. Bir kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmaması kredi notunuza bağlıdır. Kredi notu bankalar tarafından kurulmuş olan bağımsız ve güvenilir Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmaktadır. Kredi notu bankada yapmış olduğunuz tüm işlemler sonucunda ortaya çıkan bir puandır. Bu puana göre bankalardan kredi alabilir ya da alamayabilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alma ihtimaliniz de o kadar yükselecektir. Kredi notu ise bankalarla çok iyi bir ilişkiniz yok ise düşebilir. Bu da ileride sizlere sıkıntı yaşatabilir.

Kredi Notu Aralıkları

Kredi notu bankalar için çok önemli bir detayıdır. Ne kadar düşük olursa bankaların gözünde o kadar riskli durumda olarak gözüküyorsunuz. Bu gayet normal bir durumdur. Çünkü bankalar kredi verirken risk gibi bir durumla karşılaşmak istemezler. Kredilerinin güvende olmasını isterler. Kredi notunuz bankaya gönderildiğinde notunuza göre belirli aralıklarla yerleştirilirsiniz. Bu aralıklar risk aralıklarıdır. Bu aralık 0-1900 arası puanlardan oluşmaktadır. Kredi notu 0’a yaklaştıkça risk durumu yükselmekte ve kredi alma ihtimali de o kadar düşmektedir. Bankalarla hiçbir şekilde ilişki içerisinde olmamış kişilerin kredi notları 0 olmaktadır. Bunlar az riskli olarak görülür ve kredi başvurularında ona göre muamele görürler.

kredi notu neden duser

Kredi Notu Düşme Sebepleri

Kredi notları belirli sebeplere bağlı olarak düşmektedir. Bu çok kötü bir durumdur. Çünkü kredi notunu düşürmek kolay fakat yükseltmek zordur. Kredi notunuz düştüğü için de ileride oluşacak sıkıntılarda bankalardan kredi alma ihtimaliniz azalacaktır. Art arda yapılan kredi başvuruları kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Geri ödemelerde yapılan gecikmeler geç ödeme olarak algılanmakta ve buna göre puan etkilenmektedir. Kredi başvurusu yapan birine kefil olmakta kredi notunu etkilemektedir. Şöyle ki kredi sahibi borcunu ödemez veya geciktirir ise kredi sahibi ile beraber sizin de kredi notunuz düşmektedir. Bunun için bankaya olan borçlarınızı ve ödemelerinizi günü gününe yapınız. Aksi bir durumda kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ