Parapiyasasi.net
Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir miyim?
Yazar: -13 Ekim 2022
7

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir miyim?

Kredi notum düşük Artan nakit ihtiyaçları durumunda öncelikli olarak bankaları tercih ediyoruz. Özellikle yeni bir ev, araba almak isteyenler ya da bunun dışında bir yatırım odaklı paraya ihtiyaç duyanlar bankaları tercih ediyor. Fakat her şeyden önce kredi ürünlerini kullanabilmek için, kredi notu, adında bir kavram ön plana çıkıyor. Sık sık sorulan kredi notum düşük kredi alabilir miyim sorusuna yanıt aradığımız bu yazımızda kredi notu ile ilgili pek çok bilgiye de yer vermek istedik.

Piyasada varlığını sürdüren pek çok banka çeşitli kampanyalar ile vatandaşlara ve esnaflara kredi imkanı sağlamaktadır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda bazı bankalar hiçbir şekilde kredi imkanı tanımıyorken, bazı bankalar kefil, ipotek göstermeniz durumunda sizlere kolaylık sunabiliyor. Peki, Kredi notu nedir? Kredi notu yükseltme olanağı var mı? Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

Kredi Notu Nedir? Kredi Sicili Hakkında Merak Edilenler

Bankalar kredi başvurusu yapan kişilere kredi vermeden önce mutlaka kredi notlarına bakmaktadır. Kredi puanları vatandaşların bankalar ile arasında geçen alışverişi temsil etmektedir. Bankalardan kredi ürünlerini düzenli kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız, kredi notunuz yüksektir diyebiliriz. Fakat ödemelerinizi düzensiz yapıyorsanız, kredi notunuz düşük seviyelere gelebilmektedir.

Kredi puanlama sistemi Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklı tutulmakta ve tüm bankalara açık olarak hesaplanmaktadır. Yani bankalar kredi notunuza otomatik olarak bakmakta ve eğer normal seviyelerde ise kredi vermektedir. Kredi notunuzu hızlı bir şekilde sorgulamanız da söz konusudur. Findeks belirli bir ücret karşılığında kredi notu sorgulama imkanı veriyor.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Bizlere en sık sorulan sorulardan biri de kredi alabilmem için kredi notum kaç olmalı sorusu olmaktadır. Bu sorunun kesin bir cevabı olmadığını baştan söylemek isteriz. Çünkü bazı bankalar kredi başvurusu değerlendirmesinde kredi notu 1.500 puanın altında olanları otomatik olarak reddetmektedir.

Bazı bankalar ise 1.000 ile 1.500 puan arasında kredi notu olanlara kredi imkanı verebilmektedir. Bu nedenle kredi notu yükseltme adımlarını gerçekleştirerek kredi notunuzu 1.000 puan seviyesi üstüne çıkartmanız kredi başvurusu sonuçlarının olumlu olma ihtimalini yükseltecektir.

İşe Yeni Girdim Kredi Çekebilir miyim?

İşe yeni başlayan bir kişinin hemen kredi başvurusu yapması red cevabı alma ihtimali yüksek olan bir durumdur ve alınan her red cevabı kredi notunu daha da düşürmektedir. Bu nedenle işe yeni girdim kredi çekebilir miyim diye soruyorsanız kesinlikle en az 3-4 ay beklemenizi tavsiye ederiz. Kredi başvurusu içinde öncelikli olarak maaş hesabınızın olduğu bankayı tercih etmeniz avantajınıza olacaktır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Findeks kredi notu sorgulama işleminden sonra kredi notunuzun düşük olduğunu gördünüz ve kredi notum düşük kredi alabilir miyim tarzında sorular soruyor olabilirsiniz. Her şeyden önce kredi notunuzu yükseltmenizi öneriyoruz. Bunun için yapmanız gerekenler öncelikle kredi kartınızı düzenli kullanmak ve ödemelerini düzenli yapmaktır. Daha sonra KMH, kredi ürünlerini düzenli olarak ödemeniz gerekiyor.

Bunun dışında otomatik ödeme talimatı vermek ve hesaplarınıza giren nakit giriş-çıkış işlemleri de kredi notunuzu yüksek seviyelere getirmektedir. Bu işlemleri en az 1 yıl süre ile yapmanız durumunda, sizler de göreceksiniz ki kredi notunuz günden güne artmaya başlayacak ve istenilen seviyelere gelebilecektir. Dip not olarak eklersek, kredi başvurusu yaptığınız zaman olumsuz sonuç alırsanız, bir daha yapmayın. Çünkü çok fazla kredi başvurusu yapmak ve red almak, kredi notunu olumsuz olarak etkilemektedir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Yukarıda sizlere saydığımız yöntemleri uyguladınız fakat hiçbir şekilde kredi notunuz yükselmediğini düşünelim. Doğal olarak kredi notum düşük kredi alabilir miyim benzeri soruları soruyorsunuzdur. Bunun için öncelikle sizler için tüm bankaları araştırdık. Araştırma detaylarımızda kredi notu düşüklere kredi imkanı pek çok banka tarafından kefil, belirli bir teminat ya da ipotek göstererek tanınmaktadır.

Fakat teminat, ipotek sunma ya da kefil gösterme imkanınız yok ise bazı bankalar da sizlere kredi verebilir. Başvurularınızı bizzat banka şubelerinde yapmanızı öneriyoruz. Çünkü internet başvurularında otomatik red cevabı alınabiliyor. Yani her şey teknolojik olduğu için otomatik olarak sistemler kredi başvurunuzu red edebiliyor. Banka şubesi çalışanları bazı durumlarda, tolerans göstererek kredi imkanı sunabiliyor.

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar ile ilgili yaptığımız araştırmalar sonrasında birkaç banka ismini sizlere sunmak istiyoruz. Ancak bu bankalara kredi başvurusu yaptığınızda kesin onay alırsınız, anında krediniz hesaba yatar diyemiyoruz. Çünkü bankaların kredi değerlendirmelerinde kredi notu önemli bir yer teşkil ediyor olsa da bankalar değişik kriterleri de değerlemelerinde kullanmaktadırlar.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Qnb Finansbank (Enpara), İng Bank ve Denizbank Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda yer almaktadırlar. Bu bankaların en yakın şubelerine gitmeniz durumunda kredi başvurunuzu hızlı şekilde yapabilirsiniz. Faiz oranlarına ve dosya ücretlerine mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar