Parapiyasasi.net
Kredi Ön Onayı Nedir?
Yazar: -28 Kasım 2019
10

Kredi Ön Onayı Nedir?

Finansal platformun bu kadar genişlediği, harcamaların artmaya devam ettiği piyasalarda, kullanıcılar artık harcamalarını yaparken gelirlerinin üzerine çıkmak zorunda kalırlar. Bu yüzden de bankalar, kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması için krediler açmaktadır. Kredi türü, ihtiyacın çeşidine göre farklı ad alabilir. Fakat kredi öncesi süreç ve kredi sonrası oluşturulacak ödeme planları, genelde aynı mantık dahilinde yapılır. Kredi çekmek ve kredi işleminin bütünü birçok farklı konuyu içerisinde barındırır. Talep süreci, ‘Krediyi çektim, gerisi önemli değil’ mantığından daha fazlasını kapsar.

Kredi Ön Onayı Özellikleri

Bankalar krediyi verirken, kendilerine göre risk taşımayan kişileri tercih olarak daha ön sıralara almaktadırlar. Bu sayede geri ödeme konusunda sıkıntı yaşanmasını önlemek isterler. Risk konusunu minimum hale indirebilmek için yapılan uygulamaların başında; kredi ön onayı gelmektedir. Konusu ne olursa olsun, bankalar kredi talebinizle birlikte sizlere karşı bir ilk değerlendirme yapar. Kredi ön onayı işlemi sayesinde, kredi almanın diğer aşamalarına geçebilirsiniz. Eğer risk barındırma durumuna sahipseniz, banka ilk ön onay esnasında size ret verecek ve kendini zorlu bir duruma sokmaktan koruyacaktır.

Kredi Ön Onayında İncelenecek Bilgiler

Kredi almak için bankaya yaptığınız başvurunun hemen sonrasında, banka havuzdan topladığı bilgileri değerlendirmeye alır. Bu bilgiler, önceden yaptığınız varsa kredi işlemlerini, borç ödeme düzeninizi ve gerekli finansal bilgileri içermektedir. Kredi Kayıt Bürosunca tutulan kredi notunuza bakılarak, sizin borç ödeme gücünüz tespit edilir. Bu sayede banka kendini oluşabilecek ödeme risklerinden korumuş olur.

Kredi Ön Onayının Alınamadığı Durumlar

İlk olarak kredi notunuz, sizin ekonomik faaliyetlerinizde ve piyasalarda güven kriterinizdir. Eğer kredi notunuz olması gerekenden düşükse, hiçbir banka size borç vermek istemez. Bu yüzden de kararını ön onaydan itibaren olumsuz verir ki, diğer masraflı işlemler hiç başlamasın. Bunun dışında istediğiniz kredi miktarı ile oluşturulan vade, sizin sürekli gelirinizle orantılı değilse; bu durumda da kredi ön onayınız olumsuz sonuçlanacaktır. Daha önceden çektiğiniz kredi yüzünden kara listeye düşmüş durumda iseniz, yine aynı şekilde kredi ön onayı sizin için olumlu çıkmayacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar