Parapiyasasi.net
Kredi Sicil Affı Nedir?
Yazar: -14 Mart 2019
6

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi Sicil Affı Nedir? Bankalar; krediyi çekmek isteyen müşterilerine oldukça samimi davranırlar ve ödemede sorun olmadığı takdirde bu durum aynen devam eder. Fakat ödeme problemlerinin olmaya başladığı zamanlarda ise banka artık diğer yüzünü müşterilerine göstermeye başlayacaktır. Bu yüzden kişilerin kredi çekmeden önce ödeme planlarını oluşturmaları ve bu planın üzerindeki ödeme yükümlülüklerine imza atmamaları gerekmektedir.

Sicil Affı Nedir?

Bankalardan kredi çeken müşteriler, bu kredilerini bankayla ortak şekilde oluşturdukları ve imzaladıkları bir ödeme planına göre öderler. Aylık veya 3 aylık şekilde yapılacak olan bu ödemeler, müşterinin düzenden ayrıldığı zaman sorun oluşturmaya başlar. Bu ödememe durumu eğer 90 günü bulursa, banka yasal olarak müşterisine uyarısını yapar ve bu zamandan sonra yasal süreç başlamış olur. Banka, müşterisine borcunu ödemesi için 7 günlük süre başlatır. Müşteri bu sürede de herhangi bir ödeme başlatmazsa; artık banka alacaklarını avukata devreder ve bu sebeple kişinin sicili bozulmuş olur. Bankaların ortak havuzlarında bulundurulduğu kara listeye girecek kişiler, bu süreden sonra bankaların güvenilmez olarak gördükleri müşteriler olacaktır. Finansal anlamda kimlikleri ve sicilleri bozulmuş olan bu kişiler, artık devletin af getirmesini bekleyeceklerdir.

kredi sicil affi basvurusu nereye ve nasil yapilir

Sicil Affına Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet, süresi belirli olmayan bazı zamanlarda sicil affı konusunu gündemine alır ve kanunlaştırarak finansal piyasalarda uygulamaya başlar. Sicil affına başvurmak isteyen kişi; öncelikle bu kanunun resmi gazetede yayınlanmasını beklemeli ve gerekli şartları öğrenmelidir. Böylece ilgili kişinin sicil affına başvurma şansı doğmuş olacaktır. Sicil affından yararlanıp, tamamen eski hatalarını örtmek isteyen bu müşteriler, öncelikle geçmişten kalan bütün borç ve kredilerini kapatmak zorundadır. Bu sürede işleyen faizler de anaparaya dâhildir. Tüm borçların kapatılması sayesinde, müşterisi olunan bankaya başvurularını gerçekleştiren kişiler; bu sürecin değerlendirme sonucunu bekler. Banka, kişinin bütün borç ve faizlerini ödeyip ödemediğini kendi finansal kaynakları aracılığıyla tespit eder. Bütün borçlar kapatılmış ve sürece hazır bir şekilde bulunan kişi, bankadan aldığı bu tespit sayesinde artık sicil affından faydalanabilecektir. Burada dikkat edilmesi gerekilen konular vardır. Sicil affı öncelikle sadece kara listeden çıkmaya yarayan bir uygulamadır. Kişinin kredi notunun yükselmesine herhangi bir şekilde yardımcı olmaz. Çünkü yapması gereken bir zorunluluğu yerine getirmek, kredi notuna bir etki sağlamaz. Kredi notu; düzenli ödeme performansı ve borç kapatma ile ilgili bir konudur. İlerleyen zamanlarda ödemelerini düzenli hale getiren kişiler, kredi notlarındaki yükselmeyi göreceklerdir. Sicil affından yararlanan kişiler; artık finansal anlamda kendilerine güven duyan bankalar bulabilir ve finansal sürekliliklerini artık daha sağlam adımlarla gerçekleştirebilir. Böylece aynı durum tekrarlanmayacak ve borç sarmalına yeniden girilmeyecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar