• YARIM ALTIN
  5.823,00
  % 2,62
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7727
  % 0,14
 • € EURO
  29,2415
  % -0,22
 • £ POUND
  33,8629
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,8044
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2846
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  747074,136
  % 0,37
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kredi Yapılandırma İşlemleri

Bankaların günümüzde elde ettikleri gelirin en önemli kalemlerinden birisi kredilerdir. Bu sayede ekonomik anlamda kendilerine gelecek parayı garanti ederler, ayrıca oluşturdukları uzun vadeli planlarla komisyon ve faiz gelirini de toplamış olurlar. Bunun karşılığında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kredi açmaları da, müşterilerle yapılan karşılıklı bir ‘kazan- kazan’ anlaşmasıdır. Uyguladıkları faiz oranını kabul eden müşteriler, kredi çektikleri andan itibaren artık bankaya gelir kazandırmış duruma gelirler.

Günümüzün ekonomik hayatının pahalı hale gelmesi, aynı zamanda düzenli gelirle yaşayan insanların sürekli olarak bir ek gelire sahip olmasına neden olmuştur. Belirli ihtiyaçların da artık lüks listeden zorunlu listesine kayması, aslında kısıtlı bütçelerin iyice yıpranmasına neden olmuştur Bu yüzden bankalar devreye girmiş ve gerekli yardımları müşterilerine yapmaya karar vermiştir. Özellikle faiz oranı karşılığında ciddi bir gelir elde edecek olan bankalar, arz ve taleplere göre ise kredilerinin şartlarını oluşturacaktır. Bilindiği üzere tek kalemde alınamayacak kadar yüksek tutarlı ihtiyaçların karşılanması için önemli olan krediler, yararlı olacağı gibi zararlı da olabilir. Doğru kullanıldığında birçok avantajı bünyesinde barındıran krediler, ihtiyaçların giderilmesi ve bütçenin sarsılmaması için de çok önemli artılara sahiptir. Fakat kredilerin doğru kullanılmaması durumunda ise ilerleyen zamanlarda bütçede zorluklar meydana gelmektedir. Kredilerin faiz oranları, vadeleri, taksit sayısı ve ödeme tutarları; bankalar ve müşteriler arasında imzalanan kredi sözleşmesinde belirlenecektir. Özellikle ödenemeyen durumlarda ise kredi yapılandırma işlemi söz konusu olacaktır. Masraf ve ödemelerden de bu sayede belirli süreler boyunca kurtulmak mümkün olur.

Kredi almak bunca iyi ve güzel sebeplere bağlıyken, elbette her zaman güzel sonuçlar doğurmayabilir. Doğru planlanmamış ve ödenemeyen krediler, zamanla insanların canını sıkmaktadır. Bunun devamında ödeme planında aksamalar meydana gelir ve gecikmeler kredi notunuza oldukça olumsuz bir şekilde yansır. İşte burada kredi yapılandırmanın tanımı daha iyi anlaşılacaktır. Ödenemeyen ve daha vahim sonuçlara yol açacak krediler, yeni bir ödeme planı dahilinde güncellenmelidir. Bu işleme kredi yapılandırma adı verilir. Önemli olan, bankanın ödemede süreklilik sağlamak adına, daha uzun vadeli bir ödeme planını kabul etmesidir. Tabi ki burada bankanın daha yüksek bir faiz uygulayacak olması, beklenecek bir sonuçtur. Bu planlama sayesinde daha kötü sonuçların önüne geçilmiş olur, kredi notunuzun düşmesi engellenir. Bir diğer yapılandırma konusu ise değişen mevcut banka faizleri olacaktır. Sabit faiz belirlenmeyen kredi sözleşmelerinde, değişen kurdan doğabilecek yüksek faiz oranları, ödeme planının dengesini bozabilir. Bu yüzden böyle bir durumda da kredi yapılandırmaya gidilebilir.

Kredi Taksitlerinin Ödenmesinde Zorluk

Kredi alındıktan sonra belirli bir ödeme planının da en iyi şekilde giderilmesi gerekir. Gereken sorumluluklar yerine getirilmediği zaman ise belirli bir sorunlar meydana gelir. Faiz oranlarının yüksek olması ve çözüm bulunmaması durumlarında, genellikle bankalarda kredilerin yapılandırmaları söz konusu olur. Özellikle bankalar için çok önemli bir kriter olan kredi yapılandırma durumu, sıkıntılı bütçelerin de sağlığa kavuşması için çok önemli bir detaydır. Kalan borçların güncel faizlere ve ek komisyon ücretlerine göre düzenlenmesinden sonra ise yapılandırma yapılması işlemi sona erecektir.

Kredi Ödemeleri Aksadığında Kredi Yapılandırma İşlemi

Kredi çektiğiniz zamanda yapacağınız yanlış planlamalar, zamanla kredi ödemelerinizin aksamasına sebep olacaktır. Giderek artan ödemediğiniz aylar, kredi notunuzu düzeltemeyeceğiniz noktaya indirebilir. Bu yüzden yapmanız gereken, kredi yapılandırma işlemine gitmenizdir. Daha uzun vadede ve sabit faizlerle daha iyi bir ödeme planına sahip olabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzu da kurtarmış olacaksınız.

Faiz Oranlarının Değişmesi Durumu

Faiz oranları, gerekli kredi işlemlerinden sonra ekonomik dengelere göre değişiklik gösterecektir. Bankaların en büyük gelir kalemlerinden olan faizler, özellikle geri ödeme planında müşterilere sunulmaktadır. Bu faiz oranlarının artmasından sonra ise faiz ödemelerinin yük oluşturduğu bilinir. Özellikle faiz oranlarının artmasından sonra, banka ile müşterileri arasında yeni bir kredi yapılandırılması söz konusu olacaktır. Bu sayede her iki taraf da kendisine en uygun seçeneklerle yeni bir sözleşme imzalayacaktır.

Faiz Oranları Değiştiğinde Kredi Yapılandırılır Mı?

Faiz oranları, güncel kur değişimlerinden fazlaca etkilenmiş ve yükselme trendine girmişse; ödemeniz gereken borçlar sürekli artacaktır. Böyle durumlarda kredi yapılandırmaya gidebilir, faizi sabitleyebilirsiniz. Bu sayede yeni bir kredi yapılandırma sayesinde oluşacak ödeme planı, sizin rahat bir ödeme avantajına sahip olmanızı sağlayacaktır.

YORUMLAR YAZ