Parapiyasasi.net
Kredide Hayat Sigortası Nedir?
Yazar: -05 Mart 2019
27

Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Birikmiş bir paranız olmadığı takdirde, ihtiyaçlarınızı karşılamak için birçok kredi çekmek zorunda kalabilirsiniz. Kredi çekmek böyle bir zorunluluk haline gelmişken, kredi ödemesi ve ekstra masraflar çok zor bir süreci beraberinde getirir. Kredi çekmek istediğinizde bazen bu masrafların dışında zorunlu olarak yaptırmanız gereken sigortalar da karşınıza çıkacaktır. Bu da sürekli bir şekilde bankaya bağlı kalmanıza ve ekstra masraflara yol açabilir. Bankalar bu sigortaları birçok farklı şekilde karşınıza çıkartabilir. Yaptırmanız gereken sigortaların başında konut ve hayat sigortaları gelir. İhtiyaç kredisi çekmek istediğinizde bile, bazen hayat sigortası yaptırmanız istenebilir. Peki, hayat sigortası ne işe yarar? Bu yazımız, bu soruyla ilgili cevapları içerecektir.

hayat sigortası

Hayat Sigortası Nedir?

Borcunuzun bir şekilde garantilenmesi ve geri ödeme sırasında yaşanılacak problemleri ortadan kaldırmaya yarayan sigorta türlerinden biri hayat sigortasıdır. Kredi karşılığında sizden bu sigortayı talep eden bankaları, bu sayede mirasçılarınızı da garanti altına almanızı sağlamaktadır. Hayat sigortası yaptırmanız halinde, bankaya olan kredi ödemeleriniz devam ederken ölürseniz; kredi ödemelerinizi sigorta şirketi tamamlar. Kefil ve mirasçılarınız bu ödemelerden etkilenmez. Bu sayede bu kişiler güvence altına alınmaktadır. Fakat hayat sigortasının içeriği oldukça fazladır. Örneğin, ölüm raporlarında kendini öldürme gibi bir bulgu olduğu takdirde; sigorta şirketleri kredinin kalan tutarını ödememektedir. Bu yüzden de bu kredi mirası kabul eden mirasçılara ve varsa kefillere kalmaktadır.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hayat sigortasının sözleşmesindeki şartlar geniş ve kapsamlı ise borçlarınız öldükten sonra sigorta şirketi tarafından ödenir. Belirli yaşların üstüne kredi vermeyen bankalar, hayat sigortası yaptırmanız halinde bu kredilere izin vermektedirler. Yaşam kaybı ve tam malul olma durumlarında ise çekilen bu krediler, ilgili araştırmalar yapılıp, ölüm raporu incelenince sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir. Kredi başvuruları esnasında yapılacak hayat sigortalarının temel maliyeti Mortgage kredileri hariç yıllık 70-90 TL arası iken; Mortgage kredileri gibi kapsamlı kredilerin içerisinde yapıldığında 500 TL’den fazla bir tutar olacaktır. Taşıt kredilerinde ise bu miktar yaklaşık olarak 150 ile 300 TL arasında bir tutardır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar