Parapiyasasi.net
Kredilerde Alınan Masraflar Nelerdir?
Yazar: -17 Ekim 2019
31

Her kredi türü için bankalar birtakım masraflar talep eder. Bu yüzden tüketiciler de kredilerde alınan masraflar konusunda bilgi sahibi olmaktadır. Acil nakit ihtiyaçların yanı sıra konut ve taşıt kredisinde her zaman farklı masraflar bulunmaktadır. Yazımızın devamında her kredi türü için ne kadarlık masraf ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Masrafları

Taşıt kredisi, sıfır ya da ikinci el araç satın almak isteyen tüketiciler tarafından başvurulan bir bankacılık ürünüdür. Öncelikle bu tür krediler için dosya masrafının olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca dosya masrafı bazı durumlarda geri iade edilebilir. Ancak genel olarak taşıt kredisi masrafları;

  • KKDF
  • Kredi tahsis ücreti
  • BSMV
  • Araç kasko ücreti olarak sıralanabilir.

KKDF’nin açılımı kaynak kullanımını destekleme fonudur. Devlet tarafından alınır ve aylık faiz tutarının yüzde 15’ine tekabül eder. BSMV ise banka sigorta muamele vergisidir. Aylık faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Hem özel hem de kamu bankaları bu vergiyi talep etmektedir.

İhtiyaç Kredisi Masrafları

İhtiyaç kredisi, günümüzde en çok kullanılan kredi türüdür. Faiz oranları başta olmak üzere kredi sözleşmesinde pek çok kalemler yer almaktadır. Yani kredilerde alınan masraflar konusunda ihtiyaç kredisi için;

  • KKDF
  • BSMV
  • Kredi tahsis ücreti
  • Komisyon
  • Hayat sigortası olarak sıralanabilir.

Bu masraflar arasında faiz oranları da tüketicilere yansıtılmaktadır. Hayat sigortası zorunlu olmamakla beraber genelde her tüketiciye tavsiye edilir. Komisyon ise birçok banka tarafından tahsil edilmektedir. Bu konuda bir araştırma yaparak komisyon almayan bankaları öğrenebilir ve başvurularınızı buna göre yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisinde diğer kredilerden farklı olarak bazı masraflar yer almaktadır. Elbette tüketicilere de ödeme kolaylığı sunan bankalar konut kredisi kapsamında ekspertiz ücreti talep eder. Tüketiciye özel bir masraf olan ekspertiz ücretleri genelde 500 TL’den başlamaktadır. Bununa yanı sıra kredi tahsis ücreti diğer kredi türlerinde de kredinin binde 5’i oranında tahsil edilir. Son olarak DASK yani zorunlu deprem sigortası da bu kredinin masrafları arasındadır.

O halde kredilerde alınan masraflar konusunda vergiler, tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve çeşitli sigortalar ile karşılaşıldığı unutulmamalıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar