Parapiyasasi.net
Kripto Cüzdan Nedir
Yazar: -10 Ekim 2021
15

Kripto Cüzdan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kripto Cüzdan Nedir, Nasıl Kullanılır? Kripto cüzdan sanal para birimi olarak kullanılan kripto paranın muhafaza edilmesi için oluşturulmuş bir dijital cüzdandır. Bu sayede yatırımcılar kripto yatırımlarını kişisel cüzdanlarında muhafaza edebilir ve sadece kendileri cüzdanlarına erişim sağlayabilir.

Kripto Cüzdan Nedir?

Her kripto cüzdanı oluşturma yapılırken satın alınan ve işlem yapılan coin üzerinden bir cüzdan oluşturulur. E-cüzdan olarak da adlandırılan kripto cüzdan ile kişinin satın alma işlemlerinde mevcut olan bakiyenin görülebilmesi ve üzerinden yapılan işlemleri inceleyebilmesi adına oluşturulmuş bir transfer alanı da denebilir.

Kripto Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Kripto cüzdan kullanımı dijital para birimi üzerinden yapılan tüm yatırımlarda işlemlerin yapılabilmesi için belirli bir para muhafaza alanı gerekir. Kripto cüzdan piyasasının oluşturulması da bu varlıkların korunabilmesinde ve herhangi bir şekilde oluşabilecek saldırıya karşı güvenlik oluşmasında gereklidir. Kripto para piyasasında tercih edilen alternatif coin borsasında yapılan tüm işlemler elektronik ortamda oluşturulur. Burada gerçekleşebilecek siber saldırılara yönelik olarak güvenliğinin sağlanabilmesi için paraların belirli bir şifre ile kripto cüzdanına aktarılması söz konusudur. Anahtar kodu olarak her bireye özgü geliştirilen bu gizli şifre ile beraber elde bulunan paralar güvenle saklanabilir. Bu paraların bulunduğu yer ise kripto para cüzdanıdır.

Kripto Cüzdan Avantajları

Kripto cüzdan kullanmak isteyen kişilerin sanal olarak kripto para uygulamalarında belirli bir meblağnın bulunması gerekir. Burada amaç oluşturulan genel ve özel anahtar kodları ile beraber bu alanda aktif olarak işlem yapabilmektir. Kripto para cüzdanı oluşturduktan sonra seçilen coin birimi aracılığı ile blok zinciri sistemi aktif olarak kullanılabilir. Kripto para cüzdanı içerisine yatırılan miktarı görebilmek ve istendiği takdirde transfer işlemini gerçekleştirebilmek için gereklidir.

En büyük avantajı farklı menkul değerler üzerinden yapılan yatırım işlemleri sonrasında paranın çekilmesi gerektiği durumlarda cüzdana aktarım gerçekleştirilerek, bulunulan ülkedeki kullanılan para birimine kolaylıkla çevirmeyi sağlar. Kripto para cüzdanı internet üzerinden site yönlendirmesi ile veya çeşitli uygulamalar üzerinden telefona indirilebilir. Ardından kişiye özel bir pin kodu oluşturulur. Bu kod ile beraber ancak işlem yapabilmek için giriş yapılabilir. 12 haneden oluşan bu kod kişiye özel tasarlanmıştır. Verilen blockchain kodlarının iyi bir şekilde muhafaza edilmesi güvenlik açısından önemlidir. İleriye dönük olarak cüzdana giriş yapabilmek için muhakkak ki bu kodun bilinmesi gerekecektir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile beraber kripto para cüzdanı üzerinden para transferi ve yüklemesi yapılabilir hale gelmiştir. Gelişkin teknolojiden faydalanan bu sistem QR kod okuma yöntemi ile de kolaylıkla para alışverişi yapabilmeyi sağlamaktadır. Yapılan tüm işlemlerde gizliliğin artırılabilmesi adına üretilmiş bu cüzdanlar kripto para alanında gayrimenkulü bulunan kişilerin güvenilir bir şekilde işlem yapabilmelerini sağlar.

Kripto para birimleri üzerinden yapılan bu işlemlerde açılan cüzdana satın alınan coin’in adresi tanımlanmalıdır. Bu yapılırken iki aşamalı doğrulama kodu üzerinden gerçekleştirilir. Cüzdan kodu ve pin kodu olarak iki farklı giriş sistemi bulunur. Para yatırma ve para çekme işlemlerinde bu pin kodları gerekecektir. İstendiği takdirde yalnızca para transferleri için kullanılabilen bu cüzdan aracılığı ile kazançlar biriktirilebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar